Co z Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem?

Co z Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem?
Lansowany od stycznia 2008 r. projekt europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem cieszy się szerokim poparciem.
KAI / slo

Społeczni działacze i wolontariusze zabiegają o wsparcie apelu skierowanego tydzień temu pod Ścianą Śmierci w KL Auschwitz do premiera Donalda Tuska, aby uznać projekt ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, za jeden z priorytetów polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

Apel taki wygłoszono 14 czerwca br. podczas uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych na terenie byłego obozu niemieckiego Auschwitz-Birkenau.

Jak poinformował Michał Tyrpa z Fundacji Paradis Judaeorum, która zainicjowała międzynarodową akcję społeczną „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”), wolontariusze ślą listy z poparciem apelu skierowanego do premiera. Wcześniej Fundacja zwróciła się o wsparcie do polskich europosłów, senatorów, posłów, a także marszałków województw, wojewodów, kuratorów oświaty i ważnych instytucji samorządowych.

Lansowany od stycznia 2008 r. projekt europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem cieszy się szerokim poparciem. Miejmy nadzieję, że przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, a także nasi europosłowie, senatorowie i posłowie, zechcą pomóc przekonać do niego i premiera Donalda Tuska” – apeluje Tyrpa i informuje, że 20 czerwca br. Fundacja zwróciła się z prośbą o oficjalne wsparcie w tej sprawie do wszystkich polskich europosłów, senatorów i posłów na Sejm.

Witold Pilecki był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, żołnierzem kampanii wrześniowej 1939 r., bohaterem polskiego Państwa Podziemnego. W 1940 r. podczas niemieckiej łapanki Pilecki pozwolił się aresztować Niemcom, by przedostać się do obozu Auschwitz. Chciał zdobyć informacje o panujących w nim warunkach. Do Auschwitz trafił w nocy z 21 na 22 września 1940 r. Szybko stał się głównym organizatorem konspiracji w obozie. Założył tam Związek Organizacji Wojskowej. Planował nawet zbrojne oswobodzenie obozu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Co z Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.