Co z obchodami rocznicy katastrofy smoleńskiej?

Co z obchodami rocznicy katastrofy smoleńskiej?
(fot. drabikpany / flickr.com)
PAP / slo

W przypadającą we wtorek drugą rocznicę katastrofy smoleńskiej przy pomniku jej 96 ofiar na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach zorganizowane zostaną uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych. Obchody rocznicy przed Pałacem Prezydenckim organizuje PiS.

Jak powiedziała PAP wicerzecznik warszawskiego urzędu miasta Agnieszka Kłąb, ratusz nie ma jeszcze informacji, kto z władz państwowych weźmie udział w uroczystościach. Zaznaczyła, że na pewno obecna będzie prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Jak poinformował rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa ppłk Paweł Zduniak, organizatorem uroczystości na Powązkach są rodziny ofiar, reprezentowane przez Lucynę Gągor - wdowę po szefie Sztabu Generalnego WP gen. Franciszku Gągorze. W organizacji obchodów pomaga wojsko, które wystawi asystę honorową.

Obchody rozpoczną się o godz. 8.20 złożeniem przed pomnikiem wieńca od rodzin ofiar. W uroczystości mają wziąć udział przedstawiciele władz państwowych i wojskowych. O godz. 8.41 (kiedy dwa lata temu rozbił się TU-154M z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie) odegrany zostanie na trąbce utwór "Cisza". Później na grobach zostaną złożone kwiaty.

DEON.PL POLECA

Przed uroczystościami na Powązkach przed siedzibą MON przy ul. Klonowej wieniec pod tablicą upamiętniającą wojskowe ofiary katastrofy złoży szef resortu Tomasz Siemoniak. W ciągu dnia planowane jest udostępnienie dziedzińca ministerstwa wszystkim, którzy w tym miejscu będą chcieli zapalić znicze lub złożyć kwiaty. Jak poinformował PAP rzecznik MON Jacek Sońta, szczegóły uroczystości w resorcie mają być uzgodnione w środę.

Na godz. 10 zaplanowano mszę w katedrze polowej Wojska Polskiego. W jej trakcie kwiaty zostaną złożone przed znajdującą się tam tablicą upamiętniającą katastrofę oraz na grobach bp. polowego Tadeusza Płoskiego oraz ks. Jana Osińskiego z ordynariatu polowego, którzy zginęli pod Smoleńskiem.

Wtorkowe uroczystości rocznicowe w stolicy organizuje też PiS. Według informacji na stronie internetowej tej partii rozpocznie je msza o godz. 8 w kościele seminaryjnym - obok Pałacu Prezydenckiego. O godz. 8.41 przed Pałacem odbędzie się apel poległych. Przemówienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego planowane jest w tym miejscu na godz. 16.30. O godz. 19 odprawiona ma zostać msza w katedrze św. Jana na warszawskiej Starówce. Po mszy, jak co miesiąc, sprzed katedry przed Pałac Prezydencki przejdzie "marsz pamięci".

Dotychczas na stronie miasta opublikowano informację o jednym zgromadzeniu publicznym 10 kwietnia. W godzinach 18-21.30 na Krakowskim Przedmieściu organizuje je Stowarzyszenie Solidarni 2010. Magdalena Łań z warszawskiego ratusza poinformowała jednak PAP, że dotychczas na ten dzień zarejestrowanych zostało już pięć zgromadzeń publicznych - cztery stacjonarne i jeden przemarsz (z pl. Bankowego przed Pałac Prezydencki).

Szczegółów na temat tych wydarzeń ratusz nie zdradza. - Termin rejestracji zgromadzeń na 10 kwietnia mija w sobotę, wtedy informacje o nich zostaną opublikowane na stronie urzędu miasta - powiedziała Łań.

Zgromadzenie na Krakowskim Przedmieściu stara się zarejestrować przewodniczący klubu PiS w Radzie Warszawy Maciej Wąsik. W związku z planowanym zajęciem pasa drogi ratusz zwrócił się do niego o przedstawienie planu zmiany organizacji ruchu w tym rejonie. We wtorek Wąsik powiedział PAP, że taki plan został już złożony w Zarządzie Dróg Miejskich.

- Złożyliśmy projekt, czekamy na uzgodnienia i wydanie decyzji w sprawie zajęcia pasa drogi - powiedział. Jak wyjaśnił, na Krakowskim Przedmieściu miałyby stanąć niewielka scena, nagłośnienie i telebimy. W pobliżu będą zorganizowane też dwie wystawy. Prezentowane mają być m.in. zdjęcia osobistego fotografa prezydenckiego Macieja Chojnowskiego oraz fotografie z albumu rodzinnego braci Kaczyńskich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Co z obchodami rocznicy katastrofy smoleńskiej?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.