COP24: w sobotę w Katowicach Marsz dla klimatu

COP24: w sobotę w Katowicach Marsz dla klimatu
(PAP/Andrzej Grygiel)
PAP / sz

Organizowany przez ekologów Marsz dla Klimatu ma przejść w najbliższą sobotę ulicami Katowic, gdzie od niedzieli trwa Szczyt Klimatyczny ONZ. Organizatorzy manifestacji spodziewają się do 4 tys. uczestników z całego świata.

"W Katowicach każdy ma prawo do manifestowania swoich poglądów w granicach obowiązujących przepisów prawa. Spodziewając się nawet 4 tys. uczestników Marszu dla Klimatu w trakcie Szczytu Klimatycznego, chcemy z wyprzedzeniem poinformować mieszkańców o czasowych wyłączeniach, które mogą się pojawić na trasie przemarszu" - powiedziała w czwartek rzeczniczka katowickiego Urzędu Miasta Ewa Lipka.

Marsz dla Klimatu odbędzie się 8 grudnia między 12. a 16. po południu. Organizatorem tego wydarzenia jest - jak wynika ze zgłoszenia do Urzędu Miasta - Fundacja Strefa Zieleni, która zgłosiła w magistracie zgromadzenie z udziałem nawet 4 tys. uczestników.

Elementem wyróżniającym Marsz dla Klimatu będzie budzik, który ma "budzić polityków do szybkiego działania". Na stronie internetowej wydarzenia https://marszdlaklimatu.wordpress.com/ umieszczono grafiki do przygotowania marszowego banneru - każdy może przynieść swój transparent z hasłami proklimatycznymi.

Marsz rozpocznie się w południe na katowickim Placu Wolności. Uczestnicy przejdą ulicą Sokolską do skweru Przyjaciół z Miszkolca, gdzie zaplanowano przemówienia, a następnie dalej ul. Sokolską do ul. Morcinka, gdzie ponownie zatrzymają się na Placu Grunwaldzkim.

Następnie aleją Korfantego manifestanci pójdą w stronę miejsca obrad szczytu klimatycznego ONZ - COP24, czyli hali Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego, gdzie zaplanowano następny przystanek marszu.

Później demonstracja przejdzie aleją Korfantego w stronę Rynku; manifestanci zatrzymają się ponownie na wysokości Parku Powstańców Śląskich. Następnie ulicami Piotra Skargi i Stawową dojdą na Plac Szewczyka, gdzie planowane jest zakończenie zgromadzenia.

"Ze względów bezpieczeństwa, w trakcie organizacji tak dużego zgromadzenia mogą wystąpić czasowe wyłączenia w ruchu, którym kierować będzie policja" - zapowiedziała rzeczniczka katowickiego magistratu. Podkreśliła, że ograniczenia w ruchu wynikają z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom Katowic i uczestnikom marszu.

Organizatorzy demonstracji oceniają, że dziś "oczy całego świata są zwrócone na Katowice, gdzie podejmowane będą decyzje na temat klimatycznej przyszłości Ziemi".

"Katowicki marsz ma zwrócić uwagę polityków na fakt, że nie ma już czasu na dyplomację i przewlekłe negocjacje w sprawie ochrony klimatu. Obywatele żądają ambitnego i wiążącego porozumienia klimatycznego" - wskazują ekolodzy, podkreślając, że marsz jest pokojowy. Zachęcają, aby mieszkańcy innych miejscowości organizowali wydarzenia popierające katowicki marsz.

"Obudźcie się! Czas ocalić nasz Dom! Twórzcie tablice z hasłami pro klimatycznymi. Budźcie lokalnie kogo się da! Róbcie zdjęcia, video, streamingi i wrzucajcie 8 grudnia na stronę wydarzenia COP24 - Marsz dla Klimatu lub Chronmy Klimat z oznaczeniem #MarszCOP24 lub #MarchCOP24 oraz #ClimateAlarm" - zachęca prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju dr Wojciech Szymalski.

Na sobotę także w innych krajach zapowiedziano demonstracje na rzecz ochrony klimatu, pod znakiem #ClimateAlarm. Marsz dla Klimatu w Katowicach został zainicjowany przez kilka organizacji. Wśród nich są Fundacja Strefa Zieleni, Instytut na Rzecz Ekorozwoju, Fundacja Piaskowy Smok i Stowarzyszenie Ostra Zieleń, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, z pomocą organizacji skupionych w Koalicji Klimatycznej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

COP24: w sobotę w Katowicach Marsz dla klimatu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.