Coraz mniej młodych na ślubnym kobiercu

Coraz mniej młodych na ślubnym kobiercu
(fot. Wendy Longo photography / flickr.com / CC BY)
“Dziennik Polski” / PAP / drr

Spada liczba małżeństw zawartych w kościołach. Młodzi wolą wieść życie w nieformalnych związkach lub być "weekendowymi małżeństwami", pisze “Dziennik Polski".

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w 2013 r. zawarto w Polsce ok. 181 tys. związków małżeńskich, czyli o ponad 22 tys. mniej niż rok wcześniej. Liczba ślubów maleje już piąty rok z rzędu.

Wzrósł natomiast wiek osób, które decydują się na małżeństwo, głównie panów młodych. Na początku lat 90. ponad połowa mężczyzn zawierających małżeństwo nie osiągała 25 lat. Dziś już tylko co piąty mężczyzna żeni się tak młodo. Panny młode też są starsze. W 2012 r. miały - średnio - 26 lat, wobec niespełna 23 lat na początku lat 90.

Zdaniem prof. Józefa Pociechy, demografa z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie głównym powodem zmniejszenia liczby ślubów jest nie tyle zmiana stylu życia, co kurczenie się populacji w tzw. wieku promałżeńskim.

A poza tym niektórzy tworzą rodziny bez ślubów, a jeszcze inni funkcjonują na zasadzie tzw. weekendowego małżeństwa. W dni powszednie partnerzy żyją jak single, w osobnych mieszkaniach, a weekendy spędzają razem - tłumaczy prof. Józef Pociecha.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Coraz mniej młodych na ślubnym kobiercu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.