Czy w Polsce będzie stacjonować wojsko USA?

Czy w Polsce będzie stacjonować wojsko USA?
Sikorski poinformował polskich dziennikarzy, że planuje się w związku z tym umieszczenie w Polsce "stałej jednostki wojsk lotniczych (fot. EPA/MICHAEL REYNOLDS )
Tomasz Zalewski / PAP / slo

Na spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim w czwartek w Waszyngtonie sekretarz stanu USA Hillary Clinton potwierdziła plany obecności wojsk amerykańskich w Polsce - w tym oddziału lotniczego i elementów obrony antyrakietowej.

- Jak ogłosili obaj nasi prezydenci w grudniu, planujemy rozmieścić nowy stały oddział sił powietrznych w Polsce, zbudować elementy obrony antyrakietowej w Polsce i, jak ustalono na szczycie NATO, opracować plan ewentualnościowy (na wypadek zagrożeń) dla regionu - powiedziała pani Clinton we wspólnym wystąpieniu z ministrem przed ich rozmową.

W rozmowie z Clinton szef polskiej dyplomacji potwierdził w imieniu prezydenta Komorowskiego zaproszenie prezydenta Baracka Obamy do Polski na spotkanie prezydentów krajów Europy Środkowej, które odbędzie się w maju Warszawie. Ze strony amerykańskiej - dodał - nie ma jednak jeszcze potwierdzenia tej wizyty.

- To ktoś, kto stał się przyjacielem w ostatnich latach i czyją opinię bardzo sobie cenię w sprawach odnoszących się nie tylko do Polski i Europy, lecz także do zagadnień globalnych - oświadczyła.

Po raz kolejny też nie szczędziła pochwał dla dokonań Polski w ostatnich 20 latach i dla jej aktywności w polityce wobec wschodnich sąsiadów.

- Polska służy jako przykład do nauki dla innych. (...) Niezmiernie cenię też współpracę Polski w pomocy dla narodu Białorusi, w tym przeprowadzeniu konferencji darczyńców dla organizacji obywatelskich w tym kraju. Przykład Polski staje się tym ważniejszy, im więcej ludzi domaga się, aby słyszano ich głos - powiedziała.

- Unia i USA są odpowiedzialne nie tylko za południowe, lecz również za wschodnie sąsiedztwo UE. Pokazała to wspólna odpowiedź Polski i USA na sfałszowane wybory na Białorusi - oświadczył szef MSZ, dziękując sekretarz stanu za "zsynchronizowanie stanowiska USA ze stanowiskiem UE i silną obecność na Konferencji Solidarności z Białorusią".

W rozmowie z Clinton - poinformował Sikorski - oboje poruszali poza tym kwestie planów NATO dotyczących obecnych wydarzeń na Bliskim Wschodzie, wojny w Afganistanie i stosunków Polski z jej kluczowymi partnerami w Europie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy w Polsce będzie stacjonować wojsko USA?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.