Deklaracja ws. bezpieczeństwa sieci 5G: technologia fundamentalna dla bezpieczeństwa narodowego

Deklaracja ws. bezpieczeństwa sieci 5G: technologia fundamentalna dla bezpieczeństwa narodowego
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / ms

Polska i Stany Zjednoczone deklarują pragnienie wzmocnienia współpracy w zakresie 5G - podano we "Wspólnej Deklaracji USA i Polski na temat 5G", podpisanej w poniedziałek przez premiera Mateusza Morawieckiego i wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a. Sieć 5G będzie miała fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego - głosi deklaracja.

"Biorąc pod uwagę, że bezpieczna technologia mobilna piątej generacji (5G) będzie miała fundamentalne znaczenie zarówno dla dobrobytu, jak i bezpieczeństwa narodowego w niedalekiej przyszłości, Polska i Stany Zjednoczone deklarują pragnienie wzmocnienia współpracy w zakresie 5G" - czytamy we "Wspólnej Deklaracji USA i Polski na temat 5G", którą podpisali w poniedziałek w Warszawie premier Mateusz Morawiecki i wiceprezydent USA Mike Pence.

5G ma zaoferować "ogromny wachlarz nowych zastosowań, w tym kluczowych usług publicznych, które przyniosą korzyść naszym obywatelom i gospodarkom" - podkreślono. Zwiększona ilość danych w sieciach 5G, jak czytamy, ułatwi transgraniczne usługi i handel.

W deklaracji podkreślono znaczenie ochrony sieci łączności następnej generacji przed zakłóceniami czy manipulacją oraz zapewnienie prywatności i indywidualnych swobód obywatelom Polski, Stanów Zjednoczonych i innych krajów.

"Polska i Stany Zjednoczone zaznaczają, że w ramach tego zdecydowanego i wszechstronnego podejścia do bezpieczeństwa sieci 5G niezbędna jest uważna i kompletna ocena komponentów i producentów oprogramowania" - napisano.

Zwrócono też uwagę na konieczność "wnikliwej oceny dostawców". Chodzi o to, czy "dostawca jest kontrolowany przez obcy rząd bez możliwości odwołania się do niezawisłego sądu; czy dostawca ma przejrzystą strukturę własności; oraz czy dostawca, w swojej historii, wykazywał się etycznym postępowaniem korporacyjnym oraz, czy podlega on porządkowi prawnemu, który zapewnia przejrzystość działalności firm".

Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) to nowy, intensywnie rozwijany standard telekomunikacyjny. Ma umożliwić pięćdziesięcio - a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnych sieci 4G. Taka technologia ma przyspieszyć m.in. rozwój internetu rzeczy (Internet of Things - IoT), usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Deklaracja ws. bezpieczeństwa sieci 5G: technologia fundamentalna dla bezpieczeństwa narodowego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.