Do godz. 16.30 WOŚP zebrała ponad 9,6 mln zł

Do godz. 16.30 WOŚP zebrała ponad 9,6 mln zł
fot. PAP/Tomasz Gzell
7 lat temu
PAP / mm

Do godz. 16.30 w czasie 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się zebrać ponad 9,6 mln zł. W niedzielę na konferencji prasowej Jurek Owsiak podziękował wszystkim, którzy grają z fundacją. Ten dzień pokazuje, że ludzie wiedzą, na czym polega solidarność - mówił.

W tym roku WOŚP gra pod hasłem "Na ratunek" - 120 tys. wolontariuszy zbiera pieniądze na wyposażenie dziecięcych oddziałów medycyny ratunkowej oraz oddziałów geriatrycznych.

"Pogoda w Warszawie nie jest łaskawa, ale za to w innych miejscach jest bardzo pięknie" - powiedział Owsiak. Dodał, że Finał WOŚP w całym kraju przebiega bezpiecznie.

Rzecznik prasowy WOŚP Krzysztof Dobies poinformował, że fundacja jest w stałym kontakcie z policją, która potwierdza, że Finał przebiega bez problemów, a wolontariusze są bezpieczni.

"Dziękuję całej Polsce, wszystkim Polakom, że grają z nami po raz 22. (...) Polacy, którzy mają mało powodów do radości, mają ten dzień, kiedy serce rośnie i widać, że ludzie wiedzą, na czym polega solidarność ludzka, na czym polega bycie razem" - mówił szef WOŚP.

Prezes Fundacji WOŚP prof. Bohdan Maruszewski przypomniał, że hallu w budynku TVP wystawione są urządzenia, które fundacja kupiła lub zamierza kupić. "To taki szpital marzeń WOŚP" - powiedział.

Jak dodał Owsiak, każdy może te urządzenia zobaczyć na własne oczy, dotknąć, dowiedzieć się, do czego służą.

Przypomniał, że minister zdrowia Bartosz Arłukowicz podpisał rozporządzenie, które zmienia zasady przyjmowania wezwań przez dyspozytorów medycznych. Fundacja zabiegała o to i przygotowała specjalne algorytmy, z których będą mogli korzystać pracownicy pogotowia. Zachęcił stacje pogotowia, które chciałyby z nich skorzystać, by zgłaszały się do WOŚP do 19 stycznia. Podkreślił, że w tej kwestii współpraca fundacji z resortem zdrowia układała się bardzo dobrze. Wyraził nadzieję, że ministerstwo zauważy również to, co WOŚP robi dla geriatrii.

"Razem możemy zrobić więcej. My będziemy robili wszystko, co w naszej mocy, by miejsc na oddziałach geriatrycznych przybywało" - mówił Owsiak, po raz kolejny deklarując, że fundacja gotowa jest wyposażyć każdy nowy oddział, który będzie miał kontrakt z NFZ.

Owsiak dodał, że za pieniądze z ubiegłorocznego Finału fundacja wyposażyła już 60 oddziałów. Zaznaczył, że wciąż jest ich w Polsce za mało, zdaniem specjalistów potrzeba ok. 15-18 kolejnych. Podkreślił, że na geriatrii pacjent powinien być diagnozowany i odsyłany do domu, nie chodzi o to, by go tam długo trzymać.

Prof. Maruszewski dodał, że dzięki dyskusji, która towarzyszy m.in. działaniom WOŚP, zaczyna się zmieniać oblicze polskiej geriatrii. Jak powiedział, coraz częściej zdarza się, że w oddziałach internistycznych ordynatorzy zaczynają wydzielać pododdziały geriatryczne i negocjują ze swoimi oddziałami NFZ.

"Mamy 700 lóżek geriatrycznych w tej chwili. Oczywiście, że nie trzeba w ciągu roku tej liczby podwoić, ale norma UE mówi, że powinno ich w Polsce być 7 tys." - powiedział.

Owsiak przypomniał, że WOŚP przeznaczyła na zakupy dla geriatrii niespełna 21 mln zł. "Czyli nie są to setki milionów, ale stosunkowo niewielkie sumy. Warto się nad tym pochylić" - zachęcał.

Zebrane podczas 22. Finału WOŚP pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na wyposażenie oddziałów dziecięcej medycyny ratunkowej, np. na wielonarządowe tomografy komputerowe z możliwością znieczulenia do badania młodszych i pobudzonych dzieci, RTG przyłóżkowe, radiologiczne stacje diagnostyczne, aparaty USG.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Do godz. 16.30 WOŚP zebrała ponad 9,6 mln zł
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.