"Na ratunek" - ruszył 22. Finał WOŚP

"Na ratunek" - ruszył 22. Finał WOŚP
(fot. PAP/Maciej Kulczyński)
PAP / mh

W niedzielę przed godziną 9 w studiu Telewizji Polskiej w Warszawie ruszył 22. Finał WOŚP. "Na ratunek" - to hasło tegorocznej kwesty, podczas której są zbierane pieniądze na sprzęt dla dziecięcej medycyny ratunkowej oraz dla oddziałów geriatrycznych.

"Po raz 22. zapraszamy wszystkich Polaków, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, aby zrobić coś niezwykłego, aby być ze sobą razem, aby pokazać coś, co nazywamy +made in Poland+, o czym także mówimy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, tego dnia razem zbierać pieniądze, które później zamienimy na niezwykły sprzęt, który będzie służył dzieciom, ale także dorosłym" - powiedział Jurek Owsiak na rozpoczęcie. Tuż po godz. 9 na koncie WOŚP znajdowało się już prawie 2,5 miliona złotych.
W tegorocznym Finale uczestniczy 120 tys. wolontariuszy, blisko 1,8 tys. sztabów, w tym 51 zagranicznych. Fundacja przygotowała 35 mln serduszek dla darczyńców. Przez całą niedzielę w całej Polsce odbywać się będą różnego rodzaju imprezy, m.in. koncerty - w tym roku będzie ich ponad 700.
W Warszawie odbędzie się koncert przed Pałacem Kultury i Nauki. Rozpocznie się o godz. 13.30, potrwa do godz. 22. Zagra kilkanaście zespołów. O godz. 20, jak co roku, zorganizowany zostanie pokaz sztucznych ogni "Światełko do nieba".
Jak co roku w dniu Finału odbywać się będą biegi "Policz się z cukrzycą". Główny bieg zaplanowano w Warszawie, ale w sumie w całej Polsce będzie ich 24. Na warszawski bieg przygotowano 5 tys. pakietów startowych, po raz pierwszy uczestnicy byli proszeni o wpłatę 20 zł. Środki te - jak poinformował Owsiak - zostaną przeznaczone na zakup pomp insulinowych dla kobiet w ciąży.
Fundację można wspierać nie tylko przez wrzucanie datków do puszki, ale również przez internet: m.in. przelewami, sms-ami, przy pomocy karty kredytowej lub debetowej, przez serwisy społecznościowe. Wszystkie sposoby opisane są na stronie www.wosp.org.pl/final/wesprzyj.
W finałową zbiórkę można się również włączyć przez jedną z ponad 10 tys. aukcji internetowych (można je znaleźć na stronie www.aukcje.wosp.org.pl). Wiele atrakcji przygotowało wojsko, wylicytować można np. udział w akcji ratunkowej na Bałtyku i manewrach Marynarki Wojennej, lot ze spadochronem, dni z życia komandosów i pilotów F-16 oraz flagę, która powiewa nad bazą Ghazni.
Ciekawe są też aukcje filmowe - można kupić m.in. dres Marcina Dorocińskiego, leżak z podobizną Romana Polańskiego, biżuterię, którą w filmie Pawła Pawlikowskiego "Ida" ma na sobie aktorka Agata Kulesza oraz buty Alexandry Marii Lary, aktorki znanej m.in. z filmu Rona Howarda o Nikim Laudzie "Wyścig" i z polskiego "Imagine".
Jak co roku do wylicytowania są przedmioty od polityków. Premier Donald Tusk przekazał WOŚP koszulkę piłkarza Robina Van Persie’ego z autografem zawodnika - prezent od premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona dla szefa polskiego rządu. Wylicytować można również m.in. dzień w fotelu wicepremiera Janusza Piechocińskiego, kolację z posłem Robertem Biedroniem i młotek sędziowski ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego.
Zebrane podczas 22. Finału pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na wyposażenie oddziałów dziecięcej medycyny ratunkowej, np. na wielonarządowe tomografy komputerowe z możliwością znieczulenia do badania młodszych i pobudzonych dzieci, RTG przyłóżkowe, radiologiczne stacje diagnostyczne, aparaty USG.
W tym roku WOŚP po raz drugi będzie zbierać pieniądze na rzecz godnej opieki medycznej dla seniorów. W ramach środków z zeszłorocznego Finału fundacja wyposażyła wszystkie istniejące w Polsce oddziały geriatryczne i gotowa jest wesprzeć w ten sam sposób każdy nowy oddział, który będzie miał kontrakt z NFZ.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Na ratunek" - ruszył 22. Finał WOŚP
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.