Druga spółka skarży decyzję KRRiT

Druga spółka skarży decyzję KRRiT
Skargę do sądu administracyjnego na decyzję KRRiT, odmawiającą przyznania miejsca na pierwszym multipleksie cyfrowym złożyła spółka Mediasat - nadawca kanału Tele5
PAP / drr

Skargę do sądu administracyjnego na decyzję KRRiT, odmawiającą przyznania miejsca na pierwszym multipleksie cyfrowym złożyła spółka Mediasat - nadawca kanału Tele5. Podobną wcześniej złożyła Fundacja Lux Veritatis, ubiegająca się o miejsce dla TV Trwam.

W oświadczeniu dla mediów prezes Mediasat Andrzej Muras napisał, że spółka ma liczne wątpliwości co do kryteriów, jakimi KRRiT kierowała się przy wyborze podmiotów, które otrzymały miejsce na pierwszym multipleksie (MUX-1). "Naszym zdaniem nie były one w pełni przejrzyste oraz w sposób konsekwentny stosowane do wszystkich wnioskodawców. Dotyczy to zarówno kryteriów formalnych, jak i merytorycznych" - napisał Muras.

Mediasat zarzuca Krajowej Radzie: przyjmowanie dokumentacji programowej i finansowej niektórych podmiotów po terminie; niekonsekwentne stosowanie zasady zróżnicowania programowego, gdzie niektóre kanały były szczegółowo analizowane pod względem programowym, a pozostałe nie; niekonsekwentne stosowanie kryterium pluralizmu, co doprowadziło do przyznania miejsca istniejącym nadawcom, którzy posiadają już miejsce na drugim multipleksie (zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej przeznaczonym dla dotychczasowych, komercyjnych nadawców) lub kanałom będącym w jednej grupie kapitałowej. Ponadto, w ocenie spółki Krajowa Rada akceptowała zabezpieczenia finansowe, które "są w rażący sposób niewiarygodne".

"Pragniemy podkreślić, że szanujemy decyzję Przewodniczącego KRRiT. Uważamy jednak, że postępowanie, w którym uczestniczyliśmy, nie było wystarczająco przejrzyste. Jego kryteria i procedury natomiast nie byłyby konsekwentnie przestrzegane w stosunku do wszystkich uczestników konkursu. Finalna decyzja nie była w naszej ocenie, zgodna z zasadami prawdy obiektywnej" - napisał Muras.

Jak dowiedziała się PAP w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, skarga wpłynęła do KRRiT 29 lutego listem poleconym. Informację o skardze spółka zamieściła na swojej stronie internetowej w środę.

DEON.PL POLECA

 

Skargę na decyzję KRRiT, odmawiającą przyznania miejsca na MUX-1, 22 lutego złożyła Fundacja o. Tadeusza Rydzyka Lux Veritatis, która ubiegała się o miejsce na MUX-1 dla TV Trwam. Fundacja zarzuciła Krajowej Radzie m.in. nierówne traktowanie podmiotów, które złożyły wnioski. W jej ocenie KRRiT posłużyła się w sposób wybiórczy parametrami i wskaźnikami ekonomicznymi w stosunku do różnych firm.

Lux Veritatis zwracała też uwagę, że Urząd Komunikacji Elektronicznej, w porozumieniu z KRRiT, wydał decyzję rezerwacyjną na współużytkowanie częstotliwości w ramach multipleksu 19 grudnia ub.r., czyli przed wydaniem przez KRRiT ostatecznej decyzji w sprawie, co nastąpiło dopiero w połowie stycznia. W ocenie fundacji Krajowa Rada niewłaściwie oceniła też zdolność finansową podmiotów ubiegających się o miejsce ma multipleksie.

MUX-1 został uruchomiony w połowie grudnia zeszłego roku. Jest on ostatnim, który miał zacząć działać przed wyłączeniem telewizji analogowej w Polsce. Dostępne są na nim programy: TVP1, TVP2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV i T-TV. ATM Grupa, która otrzymała koncesję na nadawanie na MUX-1 programu ATM Rozrywka TV, 10 lutego br. podpisała umowę ze spółką Emitel (operatorem multipleksu) i rozpoczęła nadawanie sygnału testowego.

MUX-2 (z programami: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV4, TV6) i MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia) działają od drugiej połowy 2010 r.

Czasowo trzy miejsca na MUX-1 zajmują programy Telewizji Polskiej. Zgodnie z harmonogramem wdrażania cyfrowego nadawania TVP ma je zwolnić nie później niż 27 kwietnia 2014 r., a przed końcem br. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma ogłosić na nie konkurs. Jak mówił PAP zasiadający w KRRiT Krzysztof Luft, konkurs zostanie ogłoszony na cztery miejsca na MUX-1.

W konkursie na pozostałe cztery miejsca na MUX-1 startowało 17 nadawców; Krajowa Rada rozstrzygnęła go w kwietniu ub.r. Od decyzji odmawiających przyznania miejsc na multipleksie odwoływało się czterech nadawców - wszystkie odwołania KRRiT odrzuciła w styczniu br.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Druga spółka skarży decyzję KRRiT
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.