Duda: to likwidacja niesprawiedliwości

Duda: to likwidacja niesprawiedliwości
(fot. PAP/Andrzej Grygiel)
PAP / psd

Obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn od października 2017 r. to likwidacja ewidentnej niesprawiedliwości - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Piekar Śląskich (Śląskie).

Przypomniał, że dzięki jego wnioskowi i decyzji Sejmu wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn - "podniesiony mimo protestów społecznych" - zostanie przywrócony.

"Ten wiek 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn zostaje przywrócony tą ustawą, która wejdzie w życie w przyszłym roku, w październiku. I mam nadzieję, że to jest realizacja tego, na co większość polskiego społeczeństwa rzeczywiście czekała i likwidacja ewidentnej niesprawiedliwości" - podkreślił prezydent.

Jak zaznaczył, ta wielka niesprawiedliwość w szczególności dotknęła tych ludzi, którzy najciężej pracują. "Którzy bardzo często pracują ponad siły. Ich praca przez tak długi okres była czymś, czego sobie w ogóle nie wyobrażali. Tu na Śląsku jest bardzo wielu takich ludzi" - dodał Andrzej Duda.

Dziękował też samorządowi w Piekarach Śląskich za sprawną realizację programu 500 Plus. Dodał, że wierzy, iż Piekary Śląskie będą korzystały z Programu Mieszkanie Plus.

Przed spotkaniem z mieszkańcami prezydent Duda odwiedził Kopiec Wyzwolenia, gdzie oddał hołd powstańcom śląskim. Odwiedził także najważniejsze śląskie sanktuarium maryjne Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, gdzie wielokrotnie pielgrzymował Jan Paweł II przed objęciem stolicy Piotrowej i gdzie co roku przybywają znane pielgrzymki stanowe - mężczyzn i młodzieńców oraz kobiet.

Prezydent powiedział, że były to dla niego wzruszające momenty. "Zarówno Kopiec, jak i sanktuarium odwiedzałem po raz pierwszy w życiu, po raz pierwszy jako człowiek wierzący miałem możliwość uklęknąć u stóp waszej Madonny - Matki Boskiej Piekarskiej" - powiedział Duda.

Wyraził przekonanie, że polityka państwowa jest obecnie w Polsce realizowana "w duchu miłości, duchu spojrzenia na rodzinę, spojrzenia na potrzeby przeciętnego obywatela RP". "To nie jest polityka realizowana dla jakiejś tam elity, to nie jest polityka nakierowana na to, żeby budować dostatek tych, którym i tak dostatnio się żyje" - zaznaczył prezydent.

Wspominał powstania śląskie i zaangażowanie mieszkańców regionu w walkę o jego polskość. "Państwo, jako Ślązacy, a Polacy jednocześnie, jesteście niezwykle ważnym składnikiem naszego społeczeństwa, niezwykle ważnym elementem tego, co nazywamy polską tradycją, polską kulturą" - podkreślił.

Andrzej Duda zaznaczył, że w środę w Pałacu Prezydenckim podpisał pierwszą z trzech ustaw dotyczących innowacyjności. Jak mówił, wprowadzane rozwiązania mają pomóc "przede wszystkim ludziom, którzy chcą prowadzić działalność w zakresie innowacyjnym, jak i instytucjom, które prowadzą badania naukowe, aby efekty tych badań były komercjalizowane, wdrażane i aby to wiązało się to z wymiernymi ulgami podatkowymi, specjalnymi procedurami, które będą tę działalność innowacyjną wspierały".

"Wierzę w kreatywność i w etos ciężkiej, wytrwałej pracy tutaj na Śląsku; wierzę, że będzie on budował Rzeczpospolitą, że polska władza będzie to wszystko wspierała, aby Śląsk mógł się rozwijać; aby rozwijał się w Polsce i stanowił siłę Rzeczypospolitej" - oświadczył prezydent.

Andrzej Duda objął swoim patronatem zaplanowane na 2017 r. obchody 80-lecia usypania Kopca Wyzwolenia i 70-lecia nadania Piekarom praw miejskich. Obiecał, że odwiedzi miasto ponownie w związku z tymi obchodami.

Kopiec Wyzwolenia to usypane w latach 30. XX w. wzniesienie upamiętniające śląskich powstańców. To także najwyższy punkt Piekar Śląskich i jedno z najlepszych miejsc widokowych w regionie, z których można oglądać charakterystyczny górnośląski krajobraz.

Kolejnym punktem środowej wizyty głowy państwa na Śląsku jest wizyta w Zabrzu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Duda: to likwidacja niesprawiedliwości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.