"DzGP": Skradną tożsamość i pieniądze

PAP / psd

 Wyłudzenia tożsamości i informacji (tzw. phishing) oraz oszustwa w e-handlu to największe plagi w polskim Internecie. Liczba wszczętych postępowań w tych sprawach rośnie o kilkanaście procent rocznie - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Nie ma miesiąca, aby polskich internautów nie dotknął masowy atak phishingowy. Ten proceder polega na wyłudzaniu danych takich jak hasło do konta bankowego, pin i numer karty kredytowej. Oszuści wykorzystują do tego specjalnie spreparowane e-maile, a ostatnio SMS-y udające te wysyłane przez banki.

Na celowniku przestępców coraz powszechniej też znajdują się kupujący i sprzedający w sieci. "Prosta zasada: handel sieciowy bardzo się spopularyzował. I oszuści to wykorzystują" - mówi Zbigniew Engiel z laboratorium informatyki śledczej Mediarecovery.

Marek Bentkowski z Instytutu Informatyki Śledczej ostrzega, że coraz częściej internetowi oszuści podszywają się pod kupujących i już na samym końcu procesu wykradają zamówione przedmioty. Stosują też inne, wyszukane sposoby: "Wysyłają spreparowany e-mail do kupującego, że wygrał aukcję. Podają w nim dane osoby, która faktycznie wystawiła towar, ale numer konta bankowego należy już do nich" - opowiada Bentkowski.

Wzrost przestępstw tego typu widać w statystykach policji. Gdy w 1999 roku wszczęto 182 postępowania w związku z naruszeniem tajemnicy korespondencji i 152 związane z ochroną danych osobowych, to w ubiegłym roku było ich odpowiednio 1194 i 330. W I połowie tego roku wszczęto postępowanie w blisko 3,7 tys. takich spraw.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"DzGP": Skradną tożsamość i pieniądze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.