Dziś darmowe badania w centrach onkologii

Dziś darmowe badania w centrach onkologii
(fot. shutterstock.com)
6 lat temu
PAP / slo

W sobotę w niektórych centrach onkologii w Polsce będzie można bezpłatnie wykonać m.in. badanie cytologiczne, mammografię i pomiar ciśnienia tętniczego krwi. Specjaliści poradzą również, jak skutecznie rzucić palenie i nauczą wykonywać samobadanie piersi.

Biała Sobota organizowana jest m.in. przez stołeczne Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Od godz. 9 do 14 w Centrum Profilaktyki Nowotworów przy ul. Roentgena 5 w Warszawie będą wykonywane m.in. badania mammograficzne, cytologiczne i spirometria.

Organizatorzy zapraszają na bezpłatne badania cytologiczne panie w wieku od 25 do 59 lat, które przez trzy ostatnie lata nie wykonywały profilaktycznej cytologii. Bezpłatne badania mammograficzne będą mogły zrobić kobiety w wieku od 50 do 69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie wykonały profilaktycznej mammografii.

Dagmara Mokwa z Centrum Onkologii w rozmowie z PAP podkreśliła, że z akcji mogą skorzystać również panowie. - Wszyscy utożsamiają raka piersi tylko z kobietami, ale mężczyźni również chorują na raka piersi, więc też mogą skorzystać z nauki samobadania - dodała.

Ponadto chętni będą mogli sprawdzić poziom cukru, zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi oraz wykonać pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Specjaliści będą zachęcać do zdrowego stylu życia oraz poradzą jak walczyć z nałogiem palenia papierosów.

Organizatorzy zapewniają, że badania będą mogły wykonać również osoby bez ubezpieczenia zdrowotnego (wyjątkiem są badania cytologiczne i mammograficzne). Więcej informacji o warszawskiej Białej Sobocie można uzyskać pod numerem telefonu 22 546 31 03.

Podobna akcja organizowana jest w Szczecinie przez Zachodniopomorskie Centrum Onkologii oraz Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

Panie będą mogły skorzystać z badań mammograficznych i cytologicznych. Udzielane będą również porady jak rzucić palenie, w jaki sposób bezpiecznie się opalać oraz jak zdrowo się odżywiać.

Badania i konsultacje będą odbywać się między godz. 9 a 13 w Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi (budynek nr 8) w Zakładzie Diagnostyki  Obrazowej. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 91 425 15 93.

Niektóre centra onkologii organizują podobne akcje dwa lub trzy razy w roku. Majowa Biała Sobota jest częścią obchodów Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem, który rozpocznie się 25 maja.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dziś darmowe badania w centrach onkologii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.