Dziś w Krakowie pogrzeb Andrzeja Wajdy

Dziś w Krakowie pogrzeb Andrzeja Wajdy
(fot. PAP / Jacek Turczyk)
4 lata temu
PAP / ml / youtube.com

Pogrzeb Andrzeja Wajdy odbędzie się w dzisiaj na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie o godz. 16.30. Wcześniej urna z prochami reżysera zostanie wystawiona w bazylice św. Trójcy, tam też odprawiona zostanie msza żałobna.

Nie będzie konduktu pogrzebowego. Ceremonia pogrzebowa na Cmentarzu Salwatorskim ma mieć charakter otwarty. "Nie są tam jednak przewidziane żadne oficjalne przemówienia. Ma to być uroczystość wyłącznie o charakterze religijnym" - powiedziała PAP rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek. Miasto pomaga w organizacji pożegnania reżysera, który był laureatem medalu Cracoviae Merenti.
Nie wiadomo, kto ze świata filmu i kultury przyjedzie na pogrzeb Andrzeja Wajdy. Urna z prochami reżysera będzie wystawiona w Krakowie w bazylice św. Trójcy (oo. dominikanów) od godz. 13.30. Godzinę później rozpocznie się msza.

>>Przeczytaj 10 ważnych lekcji od Andrzeja Wajdy<<

Wczoraj Andrzeja Wajdę mogli pożegnać warszawiacy. W kościele św. Jacka (oo. dominikanów) przy ul. Freta o godz. 15.00 odprawiona została msza żałobna.
Wajda był jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów, laureatem Oscara za całokształt twórczości z 2000 roku. Reżyser zmarł w niedzielę wieczorem. Miał 90 lat.

>>Andrzej Wajda i Kościół<<

Filmy Wajdy zainicjowały tzw. polską szkołę filmową. W takich obrazach jak "Kanał" i "Popiół i diament" reżyser dokonał rozrachunku z czasami drugiej wojny światowej. Współtworzył także kino moralnego niepokoju. "Człowiekiem z marmuru" i "Człowiekiem z żelaza" pokazywał szarzyznę i patologię czasu PRL. Ekranizował także wielkie dzieła literackie jak "Popioły", "Wesele", "Panny z wilka", czy "Pana Tadeusza". Wajda był senatorem w latach 1989-1991. Otrzymał Order Orła Białego.

Powiedzieli o Andrzeju Wajdzie:

1. Andrzej Wajda to jeden z ostatnich z pokolenia inteligentów, pełnych inteligentów i erudytów. Ludzi, którzy nie wchodzą w rzeczywistość tylko ją kreują. Był artystą. (Jan Englert)
2. Był człowiekiem odważnym, wiemy, ilu ludzi mówiło o nim niedobrze, próbowało niszczyć. Andrzej umiał być mocny. I miał wspaniałą towarzyszkę, Krysię Zachwatowicz, która razem z nim to wszystko ciągnęła. Będzie żył Andrzej w nas. (Maja Komorowska)
3. Był symbolem polskiej szkoły filmowej, artystą arcypolskim, a przecież twórcą na wskroś uniwersalnym. Potrafił w swoich filmach mówić gorzkie prawdy Polakom, ale także Niemcom, Francuzom i Rosjanom. Zespalał w swojej sztuce intelekt i etykę z poczuciem piękna. Był kochany przez Polskę ludzi wolnych i otwartych (Adam Michnik)
4. Poza planem jest bardzo spokojny, wręcz wyciszony, ale kiedy staje za kamerą - wszystko w nim buzuje, jakby reżyserował debiut. (Paweł Małaszyński)
5. W tej chwili Mickiewicz, Słowacki, Norwid, Żeromski i Wyspiański mówią "no kolego, jesteś wśród nas". Bo on był tym dla polskiej kultury, kim byli ci wielcy twórcy. (Daniel Olbrychski)

Andrzej Wajda odbiera Oscara za całokształt twórczości:

>>Przeczytaj, jak Andrzej Wajda zareagował na słowa Franciszka o swoim filmie<<

Andrzej Wajda tłumaczy, dlaczego muzyka jest tak ważna w filmie:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dziś w Krakowie pogrzeb Andrzeja Wajdy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.