Ewakuacja mieszkańców krakowskiego osiedla. Powodem materiały wybuchowe w mieszkaniu

Ewakuacja mieszkańców krakowskiego osiedla. Powodem materiały wybuchowe w mieszkaniu
Fot. Wikimedia
PAP/ kb

Saperzy zakończyli usuwanie niebezpiecznych materiałów z czasów II wojny światowej, zgromadzonych w mieszkaniu 37-latka na os. Piastów w Krakowie. Na miejscu nadal pracują policyjni pirotechnicy, którzy usuwają złom zbrojeniowy. Saperzy przenieśli się do gminy Igołomia-Wawrzeńczyce, gdzie doszło do wybuchu, w wyniku, którego poszkodowany został mężczyzna składujący materiały wybuchowe.

"Saperzy zakończyli już prace z niebezpiecznymi rzeczami, ale na miejscu zostało mnóstwo złomu zbrojeniowego, przy którym jeszcze pracują policyjni pirotechnicy. Ten pozostały złom nie jest niebezpieczny dla ludzi" – powiedziała w czwartek rano PAP Katarzyna Cisło z zespołu prasowego małopolskiej policji.

Niebezpieczne materiały saperzy wywieźli na poligon, gdzie będą unieszkodliwione. Jeszcze w czwartek rodziny, które w środę wieczorem zostały ewakuowane z mieszkań, powrócą do nich. Noce spędziły u swoich rodzin lub w hotelach, zapewnionych przez miasto.

Materiały z II wojny światowej w Krakowie

W środę wieczorem ok. 100 mieszkańców 11-pietrowego bloku na os. Piastów w Nowej Hucie w Krakowie zostało ewakuowanych, po tym jak policjanci odkryli w jednym z mieszkań ok. 150 niebezpiecznych reliktów z czasów II wojny światowej, m.in. pociski artyleryjskie, niewybuchy, w tym bomba przeciwlotnicza. W piwnicy zaś znaleziono minę przeciwpiechotną.

Materiały miał zgromadzić 37-letni lokator bloku. Funkcjonariusze weszli do jego mieszkania, ponieważ mężczyzna trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami powstałymi ewidentnie w wyniku wybuchu.

DEON.PL POLECA

Mężczyzna pozostaje w szpitalu. "Policja będzie ustalać, jak wszedł w posiadanie tych materiałów" – powiedziała Cisło.=

Osiem osób zostało ewakuowanych z dwóch domów jednorodzinnych w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce koło Krakowa. Na miejsce przyjechali saperzy. Sprawa ma związek z arsenałem znalezionym na os. Piastów w krakowskiej Nowej Hucie.

Zgodnie z informacjami przekazanymi PAP przez Katarzynę Cisło z zespołu prasowego małopolskiej policji, to właśnie na terenie gminy Igołomia-Wawrzeńczyce został zraniony, w wyniku wybuchu, 37-letni właściciel arsenału z os. Piastów w Nowej Hucie w Krakowie.

Źródło: PAP / kb

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września 2021 r., mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Stanisław Zasada

Zawsze w cieniu. Zawsze potrzebni. Wreszcie docenieni. Kapelani Powstania Warszawskiego.

Gdy kapituluje Starówka, żal za grzechy i rozgrzeszenie stają się cenniejsze niż życie. Generał Antoni Chruściel „Monter” „poleca wprowadzenie w oddziałach jednolitych modlitw porannych i...

Skomentuj artykuł

Ewakuacja mieszkańców krakowskiego osiedla. Powodem materiały wybuchowe w mieszkaniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.