Ferie na Podlasiu - propozycje dla młodych

Ferie na Podlasiu - propozycje dla młodych
(fot. tripleigrek / Foter.com / CC BY-SA)
PAP / kn

Wojskowy poligon, tworzenie haftów z klocków lego, czy nauka robienia animacji ze zdjęć - to niektóre propozycje na ferie dla dzieci i młodzieży z województwa podlaskiego. W poniedziałek w regionie rozpoczynają się ferie zimowe. Potrwają do 9 lutego.

W Białymstoku większość instytucji kulturalnych i sportowych przygotowała dla dzieci i młodzieży specjalne programy i zajęcia na ten czas.
W Muzeum Wojska będzie można uczestniczyć m.in. w grze "Wojskowy poligon". Organizatorzy zaznaczają, że to gra dla odważnych. Podczas niej uczestnicy poznają tradycje Wojska Polskiego, dowiedzą się o stopniach wojskowych, poznają specyfikę żołnierskiego życia, a także żołnierski ekwipunek. Chętni mogą wziąć też udział w warsztatach tworzenia własnych muzeów. Dowiedzą się, że "skarby z szuflady" jak guziki, pamiętniki czy fotografie mogą tworzyć kolekcję. 
Centrum im. Ludwika Zamenhofa zaprasza wszystkie osoby, które chcą spróbować swoich sił w budowaniu z klocków lego. W tym roku motywem przewodnim są podlaskie hafty i koronki, a uczestnicy zamiast szydełkiem "będą wyszywać" klockami. Dzieci będą mogły też poznać ginące zawody - bartnika i snycerza, a następnie z klocków wybudują ich narzędzia. Z klocków lego będzie można też stworzyć zwierzęta mieszkające w podlaskich lasach, a także roślinność tam występującą. 
Natomiast w Galerii im. Sleńdzińskich młodzież będzie mogła się nauczyć tzw. animacji poklatkowej, czyli tworzenia animacji ze zdjęć. Dowiedzą się m.in. w jaki sposób fotografować, by mogła powstać animacja. Na koniec stworzą też własną animację poklatkową. 
Wykłady historyczne o czasach PRL, gry planszowe jak kultowa "Kolejka", czy pokazy filmów proponuje młodzieży białostocki oddział IPN. Zajęcia odbędą się w Białymstoku, Bielsku Podlaskim oraz Łomży. 
Bogatą ofertę dla młodzieży z Suwalszczyzny przygotowały placówki kultury i ośrodki sportowe. Na narty zaprasza do siebie Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji Szelment k. Suwałk. W tym celu od poniedziałku zostanie uruchomiona specjalna linia autobusowa. Młodzież i ich opiekunowie będą mogli korzystać z transportu bezpłatnie.
Również bezpłatnie uczniowie będą mogli korzystać z miejskiego lodowiska w Suwałkach. Będą też mogli za darmo wypożyczyć łyżwy.
Ośrodek Sportu i Rekreacji w Suwałkach organizuje dla młodzieży zawody sportowe, turnieje tenisa stołowego, turniej piłki nożnej, zawody pływackie oraz zajęcia nauki pływania w Aquaparku. Młodzież może także skorzystać z wycieczek po Suwalszczyźnie z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.
Suwalski Ośrodek Kultury zaplanował wiele zajęć: rytmiczno-baletowe, wokalne, teatralne, plastyczne, gry na gitarze oraz koncerty i bal karnawałowy. Z kolei Muzeum Okręgowe w Suwałkach zaprasza na pokazy strojów jaćwieskich, warsztaty etnograficzne, malarskie oraz wyrobu ozdób. Muzeum Marii Konopnickiej zaprasza na opowieści i zabawy krasnoludkowe.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ferie na Podlasiu - propozycje dla młodych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.