Pomorskie: Ferie w Trójmieście i poza metropolią

Pomorskie: Ferie w Trójmieście i poza metropolią
(fot. timo_w2s / flickr.com / CC BY-SA 2.0)
7 lat temu
PAP / mh

Jazda na łyżwach czy nartach, zajęcia krawieckie, plastyczne, historyczne, matematyczne, biologiczne itp. - takie m.in. atrakcje czekają na uczniów z pomorskich szkół w czasie nadchodzących ferii. Przerwa w nauce potrwa w woj. pomorskim od 9 do 24 lutego.

Na kilku wzniesieniach na Pomorzu, w tym np. w Wieżycy, Przywidzu, Kotlince, Trzepowie, Kosowie czy Sulęczynie działają wyciągi narciarskie. Mają one długość od ok. 260 do 600 metrów. Mimo niedawnych ociepleń, na większości stoków utrzymuje się wystarczająca do zjazdów ilość śniegu, a prognozy pogody na najbliższe dni zapowiadają dalsze opady.
W każdym z trzech miast trójmiejskiej metropolii działają sztuczne lodowiska, które w czasie ferii będą dostępne dla uczniów we wszystkie dni tygodnia. W Gdańsku można będzie korzystać z dwóch istniejących w mieście sztucznych tafli: w namiocie ustawionym na Placu Zebrań Ludowych oraz w hali Olivii. W Gdyni sztuczne lodowisko działa przy Młodzieżowym Domu Kultury, a w Sopocie łyżwiarze mogą korzystać ze sztucznej tafli urządzonej przy molo.
Zajęcia dla dzieci i młodzieży organizuje w czasie ferii wiele szkół a także bibliotek i placówek kultury w Gdańsku, Gdyni i Sopocie.
W ofercie tej znaleźć można np. bezpłatne warsztaty pt. "Przeprojektuj twój ciuch", na które zaprasza Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia". Jak poinformowała Anna Dobrowolska z biura prasowego gdańskiego magistratu, w ramach zajęć dzieci zapoznają się z podstawami technik krawieckich, a następnie wykonają ze starych i nieużywanych ubrań autorską kolekcję mody, którą zaprezentują na pokazie mody kończącym zajęcia.
Z kolei Centrum Edukacji Artystycznej "Łaźnia 2" przygotowała warsztaty audiowizualne, których uczestnicy stworzą własne interaktywne instalacje audiowizualne; warsztaty literacko-plastyczne związane z jedzeniem i opowiadającymi o nim ilustrowanymi książkami oraz warsztaty animacji, których uczestnicy będą tworzyć sceny w oparciu o efekt specjalny zwany "greenboxem". "Łaźnia 2" organizuje także na pokazy filmów dla dzieci i młodzieży.
Znajdujące się na gdańskim Grodzisku Centrum Hewelianum zaprasza w te ferie do Galerii Strzeleckiej na bezpłatne zajęcia pod hasłem "Matematyczny poCIĄG". Odbywać się będą one od wtorku do niedzieli. W programie zajęcia matematyczne skierowane do uczniów, a urządzone w formie zabaw, w tym łamigłówek, układanek czy gier planszowych.
Centrum Hewelianum zaprasza też uczniów spędzających przerwę szkolną w mieście do zwiedzania interaktywnej wystawy "Energia, Niebo i Słońce" zlokalizowanej w Kaponierze Południowej. "Z początkiem ferii uruchomione zostaną na niej nowe stanowiska" - poinformowała Lucyna Rokitiańska odpowiedzialna za kontakt placówki z mediami.
W Centrum wyświetlane też będą nowe animowane filmy wyprodukowane na potrzeby placówki, z których jeden opowiada o dziejach Góry Gradowej, a drugi - o walce z globalnym ociepleniem klimatu. W okresie ferii pracownicy placówki polecają też zwiedzanie ulokowanej w obiektach Grodziska multimedialnej wystawy "Wehikuł czasu", która pokazuje historię tego miejsca.
Pion edukacyjno-naukowy gdańskiego oddziału IPN w pierwszym tygodniu ferii zaprasza dzieci i młodzież do zwiedzania z przewodnikiem wystawy "Gdy naród do strajku wyruszył bez broni… Grudzień 1970 w Gdańsku" ulokowanej na ulicach miasta. Z kolei w drugim tygodniu przerwy w nauce historycy IPN proponują spotkania w sali edukacyjnej przy wystawie "Drogi do Wolności" w Gdańsku: w programie m.in. wspólne gry historyczne, w tym w wydaną przez Instytut grę "Kolejka".
Zajęcia pod hasłem "Północ-południe" organizuje z kolei w czasie ferii Akwarium Gdyńskie. W programie - obok zwiedzania Akwarium - prezentacje multimedialne poświęcone podwodnej faunie, zajęcia laboratoryjne (w tym obserwacje mikroskopowe), warsztaty plastyczne i fotograficzne oraz gry i zabawy. 
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Pomorskie: Ferie w Trójmieście i poza metropolią
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Pomorskie: Ferie w Trójmieście i poza metropolią
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.