Funkcjonariusz UB w Nisku oskarżony przez IPN

Funkcjonariusz UB w Nisku oskarżony przez IPN
PAP / slo

Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie zarzuca b. funkcjonariuszowi Urzędu Bezpieczeństwa w Nisku (Podkarpackie) Edwardowi P. popełnienie dwóch zbrodni komunistycznych. Miał znęcać się moralnie i fizycznie nad dwoma zatrzymanymi.

W środę akt oskarżenia w tej sprawie został wysłany do Sądu Rejonowego w Nisku.

Jak poinformował naczelnik pionu śledczego rzeszowskiego IPN Grzegorz Malisiewicz, prokuratorzy zarzucają Edwardowi P., że od 12 czerwca do 21 października 1950 r. dopuścił się w Nisku dwóch zbrodni komunistycznych.

Miał wymuszać zeznania od przetrzymywanych w areszcie UB w Nisku Janie K. i Antonim K. dotyczące ich działalności w podziemiu antykomunistycznym.

Jana K. wielokrotnie przesłuchiwał o różnych porach dnia i nocy. Bił go kawałkami gumy, nahajami i ręką oraz zmuszał do wykonywania przysiadów i pompek.

W podobny sposób odnosił się do Antoniego K., którego bił m.in. kolbą karabinu. Żeby wymusić zeznania ściskał mu również palce w drzwiach oraz wbijał igły pod paznokcie.

Edward P. nie przyznał się do popełnienia żadnego z zarzucanych mu czynów. Wyjaśnił m.in., że nie pamięta, by kogokolwiek w życiu uderzył.

W ocenie prokuratorów jego wyjaśnienia są sprzeczne ze zgromadzonym w tej sprawie materiałem dowodowym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Funkcjonariusz UB w Nisku oskarżony przez IPN
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.