Gdańsk/ Pozew sądowy przeciwko kurii ws. molestowania przez ks. Jankowskiego

Gdańsk/ Pozew sądowy przeciwko kurii ws. molestowania przez ks. Jankowskiego
(fot. PAP/Adam Warżawa)
1 rok temu
PAP / pp

Przeprosin i 500 tys. zł. zadośćuczynienia domaga się Barbara Borowiecka od gdańskiej kurii, którą jako dziecko miał molestować prałat Henryk Jankowski. W poniedziałek trafił do Sądu Okręgowego w Gdańsku pozew przeciwko kurii.

Pełnomocniczka Barbary Borowieckiej mecenas Katarzyna Warecka potwierdziła PAP w poniedziałek, że w imieniu klientki złożyła w gdańskim Sądzie Okręgowym pozew przeciwko kurii. "Domagamy się przeprosin i 500 tys. złotych zadośćuczynienia" - powiedziała PAP mecenas Warecka.

Barbara Borowiecka była bohaterką reportażu Bożeny Aksamit "Sekret św. Brygidy" w "Dużym Formacie" z grudnia 2018 r., w którym opisała, że padła ofiarą pedofilii ks. Henryka Jankowskiego. Już po publikacji materiału kobieta zgłaszała się do gdańskiej kurii, ale nie otrzymała żadnej odpowiedzi. W końcu zdecydowała się złożyć pozew przeciwko kurii.

W lutym 2019 r., po oskarżeniach kapłana "Solidarności" o wykorzystywanie seksualne nieletnich, trzej mężczyźni przewrócili pomnik prałata Henryka Jankowskiego stojący niedaleko kościoła świętej Brygidy. Prokuratura złożyła w sądzie akt oskarżenia przeciwko nim. Mężczyzn oskarżono o znieważenie pomnika i uszkodzenie mienia, za co grozi do pięciu lat więzienia.

W marcu 2019 r. radni miasta Gdańska przegłosowali też uchwały, na podstawie których pomnik ks. Jankowskiego został usunięty ze skweru jego imienia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
18,83 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Gdańsk/ Pozew sądowy przeciwko kurii ws. molestowania przez ks. Jankowskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.