GDDKiA nie będzie budować z Alpine Bau S5

PAP / slo

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że w piątek odstąpiła od umowy z Alpine Bau na budowę drogi ekspresowej S5 Poznań -Wrocław odc. Kaczkowo - Korzeńsko. Jako powód podano niewywiązanie się wykonawcy z zapisów umowy.

Nowy wykonawca inwestycji zostanie wybrany w przetargu, trasa powinna być gotowa latem 2014 roku.

Wcześniej GDDKiA wystosowała do firmy Alpine Bau pismo, w którym domaga się wyjaśnień i kontynuowania prac na budowie drogi S5.

- Otrzymaliśmy od firmy odpowiedź, ale nie zawierała ona żadnych konkretnych deklaracji. Nie wynikało z niej, co wykonawca ma zamiar robić, więc odstąpiliśmy od kontraktu. Nie otrzymaliśmy też żadnej formalnej informacji o wstrzymaniu prac. Po tym, gdy je przerwano w środę - wystosowaliśmy pismo - powiedziała w piątek PAP rzeczniczka poznańskiego oddziału GDDKiA Alina Cieślak.

Jak podała, w ramach kontraktu spółka Alpine Bau miała wybudować odcinek drogi ekspresowej S5 o długości ponad 29 km - ta inwestycja jest zrealizowana w ok. 70 proc. Kontrakt obejmował też budowę blisko 9 km. obwodnicy Rawicza - ta inwestycja jest zrealizowana w przeszło 90 proc.

- Na S5 siłami podwykonawców zostaną wykonane roboty zabezpieczające budowę przed okresem zimowym. Równocześnie zostanie przeprowadzona szczegółowa inwentaryzacja placu budowy, która potrwa około dwóch  miesięcy i po jej zakończeniu zostanie ogłoszony przetarg na wybór nowego wykonawcy - podała Cieślak.

Jak wyjaśniła, dokończenie drogi ekspresowej S5 i oddanie do ruchu powinno nastąpić w lipcu lub sierpniu 2014 roku. Pierwotnie zakończenie robót planowane było na trzeci kwartał 2013 roku.

Na obwodnicy Rawicza zostały do wykonania montaż barier oraz oznakowanie poziome. Oddanie do ruchu tej trasy powinno nastąpić na przełomie sierpnia i września.

Według informacji podanych mediom przez rzecznika sądu w Wiedniu, Alpine Bau drugi co do wielkości austriacki koncern budowlany, złożył w sądzie wniosek o uznanie niewypłacalności. Alpine Bau GmbH zatrudnia - jak wynika z jego danych - ok. 15 tys. osób w Austrii i za granicą. W Polsce Alpine realizowała na zlecenie GDDKiA dwa projekty na trasie S5 oraz na drodze krajowej nr 16.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

GDDKiA nie będzie budować z Alpine Bau S5
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.