Gen. Allvin: pozostajemy aktywni w Europie

Gen. Allvin: pozostajemy aktywni w Europie
(fot. shutterstock.com)
5 lat temu
PAP / pk

USA pozostają aktywne w Europie, rotacyjne ćwiczenia wojsk i planowane rozmieszczenie baz sprzętu to sposób na szybką odpowiedź na możliwe zagrożenia - powiedział w poniedziałek dyrektor. ds. strategii i polityki dowództwa amerykańskich sił w Europie gen. dyw. David W. Allvin.

W telefonicznej konferencji prasowej ze Stuttgartu gen. Allvin przypomniał, że Pentagon stara się o zwiększenie środków na europejską inicjatywę wsparcia European Reassurance Initiatine (ERI), o co wystąpował przed Konresem USA dowódca amerykańskich sił w Europie i naczelny dowódca sił NATO na kontynencie gen. Philip M. Breedlove. Departament obrony chce, by na rok budżetowy 2017, który zaczyna sie w październiku br., nakłady te wzrosły do 3,8 mld dolarów z ok. 800 mln na rok 2016.

Jak powiedział Allvin, ma to umożliwić zwiększenie ciągłej rotacyjnej obecności amerykańskich sił lądowych, powietrznych i morskich. - Stany Zjednoczone będą kontynuowały działania na rzecz zwiększania zdolności naszych sił i gotowości odpowiedzi na wszelkie zagrożenia - zapewnił.

Nawiązując do planów rozmieszczenia w Europie, w tym na wschodnich obrzeżach NATO, baz amunicji, paliw i sprzętu, w tym wozów bojowych, Allvin powiedział, że w razie potrzeby pozwoli to na skrócenie czasu dyslokacji wojsk. Pytany, czy USA rozważają także ulokowanie baz personelu, powiedział, że w obecnych okolicznościach - także budżetowych - bazy materiałowe to "drugie najlepsze rozwiązanie".

Generał nie chciał - przed podjęciem wiążących decyzji - podawać szczegółów dotyczących baz w Polsce, gdzie rozważa się ich ulokowanie w Choszcznie, Ciechanowie i Skwierzynie, a dwie bazy lotnicze, dokąd przylatują na ćwiczenia Amerykanie, mają zostać zmodernizowane.

Podkreślił, że amerykańscy wojskowi wezmą udział w 28 wspólnych ćwiczeniach z łącznie 45 tys. żołnierzami krajów sojuszu i państw Partnerstwa dla Pokoju. Powiedział, że USA zamierzają intensywniej wykorzystywać do ćwiczeń także infrastrukturę w Niemczech, Belgii i Holandii.

Z ERI - inicjatywą wzmocnienia obecności w Europie - Stany Zjednoczone wystąpiły w roku 2014 wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie. Częścią ERI jest operacja Atlanctic Resolve, w ramach której wojska USA przybywają z baz w Stanach Zjednoczonych i Europie na ćwiczenia na wschodniej flance NATO, w tym do Polski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Gen. Allvin: pozostajemy aktywni w Europie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.