Górnicza pikieta przed Kompanią Węglową

Górnicza pikieta przed Kompanią Węglową
Manifestacja przebiega w huku petard, przy dźwiękach bębnów, syren, trąbek i gwizdków (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
9 lat temu
PAP / wab

Kilkuset górników z różnych górniczych związków rozpoczęło w środę rano pikietę katowickiej siedziby Kompanii Węglowej. Sprzeciwiają się groźbie zamknięcia kopalni Halemba-Wirek w Rudzie Śląskiej. Zarząd spółki uspokaja, że decyzje o przyszłości kopalni na razie nie zapadły.

Wśród pikietujących są m.in. związkowcy z Solidarności, Sierpnia 80 i Związku Zawodowego Górników w Polsce. Manifestacja przebiega w huku petard, przy dźwiękach bębnów, syren, trąbek i gwizdków. Protestujący przynieśli ze sobą związkowe flagi.

W związku z pikietą ulica Powstańców, przy której znajduje się siedziba Kompanii, jest nieprzejezdna na odcinku między ulicami Sienkiewicza i Lompy.

Związkowcy zamierzają przekazać zarządowi firmy swój plan ratunkowy dla Halemby, zgodnie z którym kopalnia ma dalej pracować, a docelowo przynosić zyski. Zapowiadają, że nie zgodzą się na zamykanie kopalń, w których nie wyczerpały się jeszcze złoża węgla.

Kompania Węglowa przyznaje, że analizuje sytuację nierentownego zakładu. W ub. roku zatrudniająca 4,7 tys. osób kopalnia przyniosła 323 mln zł strat, a w ciągu minionych siedmiu lat w sumie 1,2 mld zł. Dobowe wydobycie w zakładzie to średnio niespełna połowa wartości wydobycia w innych kopalniach. Halemba-Wirek musi też zmienić kierunek eksploatacji, aby nie wydobywać węgla spod przebiegającej w pobliżu autostrady A4. Udostępnienie nowych złóż kosztuje setki milionów złotych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Górnicza pikieta przed Kompanią Węglową
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Górnicza pikieta przed Kompanią Węglową
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.