Gowin: rekonstrukcja rządu - prawdopodobnie na przełomie listopada i grudnia

Gowin: rekonstrukcja rządu - prawdopodobnie na przełomie listopada i grudnia
(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / mp

Rekonstrukcja rządu dokona się prawdopodobnie na przełomie listopada i grudnia - powiedział w środę wicepremier Jarosław Gowin.

Jak dodał, na środowym spotkaniu ws. rekonstrukcji rządu, obecni będą przedstawiciele kierownictw: PiS, Porozumienia i Solidarnej Polski.
"Sądzę, że rekonstrukcja dokona się dopiero gdzieś na przełomie listopada i grudnia" - powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w środę w radiu TOK FM. Jak stwierdził, osobiście spodziewał się, że do rekonstrukcji rządu dojdzie w połowie listopada.
"Ponieważ jednak pani premier złożyła propozycję zmian strukturalnych - a to jest już rzecz poważniejsza - to tutaj nie wystarczy, że przeanalizują tę propozycję politycy. Potrzebujemy wsparcia prawników, ekspertów, tak żeby precyzyjnie porozdzielać, czy połączyć poszczególne działy" - stwierdził Gowin.
Pytany o zaplanowane na środę po południu spotkanie w sprawie rekonstrukcji rządu, Gowin stwierdził, że raczej nie zapadną na nim konkretne decyzje. "Nie sądzę, żeby dzisiaj (były) decyzje, ale na pewno kierunki zostaną wytyczone. Mam na myśli z jednej strony kierunki dotyczące zmian strukturalnych w rządzie, z drugiej strony pewnie też wstępnie dotkniemy personaliów. Mówię dotkniemy, bo dzisiejsze spotkanie, to nie jest tylko spotkanie kierownictwa PiS, tylko to jest połączone spotkanie kierownictw: PiS, Porozumienia oraz Solidarnej Polski" - mówił.
Wicepremier wyraził opinię, że potrzebna jest jak najszybsza rekonstrukcja rządu. "Przedłużanie obecnej sytuacji zawieszenia, nie powoduje co prawda paraliżu ministerstw, ale na pewno wprowadza element tymczasowości w nasze działania" - ocenił Gowin.
Pytany o swój stosunek do redukcji liczby ministerstw, Gowin przypomniał, że w programie jego dotychczasowej partii Polski Razem, była mowa o tym, że powinno istnieć osiem ministerstw. "Ministerstw, w ogóle urzędów w państwie, powinno być zdecydowanie mniej. W tym sensie propozycja komasowania poszczególnych ministerstw, co do zasady jest miła mojemu uchu" - przyznał wicepremier.
Według nieoficjalnych informacji PAP, spotkanie w sprawie rekonstrukcji rządu odbędzie się w środę o godz. 16. w siedzibie PiS na ul. Nowogrodzkiej. Uczestniczyć w nim będą liderzy PiS, a także Gowin i lider Solidarnej Polski - Zbigniew Ziobro.
Rzecznik rządu Rafał Bochenek poinformował, że w poniedziałek premier Beata Szydło przedstawiła szefowi PiS plan rekonstrukcji rządu, która będzie miała charakter strukturalny. Jak dodał, zaproponowane zmiany są obecnie konsultowane. Podkreślił, że "zmiany personalne w składzie Rady Ministrów będą wynikiem zaproponowanych zmian strukturalnych".
Dokonanie zmian w rządzie premier Szydło zapowiedziała pod koniec października; nie podała kto ma z niego odejść, ani kim będą nowi ministrowie. Jak wówczas mówiła, decyzje w tej sprawie omawia z prezesem PiS. Powiedziała wtedy, że poinformuje o nich w ciągu kilkunastu dni.
DEON.PL POLECA
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gowin: rekonstrukcja rządu - prawdopodobnie na przełomie listopada i grudnia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.