Gowin: zamiast mówić o innowacyjności, zaczęliśmy ją kreować

Gowin: zamiast mówić o innowacyjności, zaczęliśmy ją kreować
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
3 lata temu
PAP / kk

Ustawy dot. innowacyjności, doktoraty wdrożeniowe, programy NCBR - to niektóre działania dot. współpracy nauki i biznesu zrealizowane w ostatnich 2 latach przez resort nauki. Wicepremier Jarosław Gowin podsumował je na inauguracji doktoratów wdrożeniowych.

W piątek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oficjalnie zainaugurował na Politechnice Warszawskiej program "Doktoraty wdrożeniowe". W ramach tej inicjatywy ponad 370 młodych badaczy zaczęło od października studia doktoranckie w trybie wdrożeniowym. Pod okiem dwóch opiekunów - z przedsiębiorstwa i z uczelni - będą pracować nad problemem istotnym dla firmy. Każdy doktorant ma otrzymywać dwie pensje: jedną z firmy, a drugą jako stypendium z resortu nauki. Stypendium wynosi 2450 zł i można je otrzymywać nawet przez cztery lata.

Jarosław Gowin podczas swojego przemówienia do laureatów programu podsumował 2 lata działań podległego mu resortu w dziedzinie łączenia nauki i gospodarki.

Przypomniał, że współpraca nauki i biznesu to drugi z trzech filarów strategii Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). Pierwszym filarem tzw. strategii Gowina jest wypracowanie "Konstytucji dla nauki", a trzecim - społeczna odpowiedzialność nauki.

Wicepremier ocenił, że przez ostatnie ćwierć wieku mówiło się o współpracy nauki i biznesu, właściwie niewiele robiąc. "My, zamiast mówić o innowacyjności, zaczęliśmy ją kreować" - deklarował.

Wymienił, że jego resort wprowadził ustawę o innowacyjności, która obowiązuje od stycznia br. Ustawa ta m.in. zwiększa kwoty kosztów kwalifikowanych wydatków na badania i rozwój, które można odliczyć od podatku. Dla mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich firm odliczenia te wyniosą do 50 proc.

Przypomniał, że tzw. druga ustawa o innowacyjności w czwartek została przyjęta przez Sejm. Gowin wspomniał również o wydatkach i programach realizowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a także o pracach nad nową ustawą, która zreformuje instytuty badawcze - planowane jest w niej stworzenie sieci badawczej Łukasiewicza.

Doktoraty wdrożeniowe to jeden ze sztandarowych programów MNiSW w zakresie łączenia światów nauki i biznesu. "To są doktoraty, które będą prowadzone na unikalnie wysokim poziomie" - powiedział Gowin. Wyjaśniał, że doktoraty będą realizowane na najlepszych jednostkach naukowych, a partnerzy po stronie biznesu są nieprzypadkowi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gowin: zamiast mówić o innowacyjności, zaczęliśmy ją kreować
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.