"GPC": Darmowy kredyt-przedpłata od MON

"GPC": Darmowy kredyt-przedpłata od MON
(fot. flickr.com/ by Presidio of Monterey: DLIFLC & USAG)
PAP / ad

MON w 2011 r. wydał na zaliczki ponad 2,6 mld zł. Resort przyznaje przedpłaty firmom zbrojeniowym na zakup sprzętu dla wojska, choć jest to niezgodne z prawem - stwierdza "Gazeta Polska Codziennie".

Inspektorat Uzbrojenia MON wydał w 2011 r. w formie przedpłat dla dostawców i producentów broni ponad 2,66 mld zł - podaje "GPC", powołując się na raport NIK. Jak podkreśla dziennik, to praktycznie najtańszy kredyt na rynku, bo zaliczki nie są oprocentowane.

DEON.PL POLECA
Problem jednak w tym - pisze "GPC" przytaczając raport NIK -, że "prawo powszechnie obowiązujące nie dopuszcza udzielania zaliczek dostawcom uzbrojenia i sprzętu wojskowego". Ponadto jak wynika z kontroli, "udzielenie przedpłat na poczet zakontraktowanych dostaw i ich rozliczenie odbywało się z naruszeniem zasad racjonalnej gospodarki finansowej, a ich udzielenie nie stanowiło gwarancji szybkiej realizacji zamówień".

Poseł PiS Marek Opioła uważa - tak jak NIK -, że skoro udzielanie przedpłat jest niezgodne z prawem, to należy albo tego zaprzestać, albo zmienić przepisy. Jednak Zbigniew Kuźmiuk (PiS) mówi, by nie rezygnować z opcji wypłacania zaliczek polskim firmom zbrojeniowym. "Bez takiego wsparcia wiele zakładów mogłoby upaść" - podkreśla.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"GPC": Darmowy kredyt-przedpłata od MON
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.