"GPC": Oświetlenie zamiast oświaty

"GPC": Oświetlenie zamiast oświaty
(fot. howzey / flickr.com / CC BY-SA-NC 2.0)
PAP / wm

Ciemne ulice, nieoświetlone place - tak wygląda wiele wsi i miasteczek w Polsce. Samorządów nie stać na opłacenie rachunków za prąd - alarmuje "Gazeta Polska Codziennie".

W Bolesławcu w woj. łódzkim i w 11 miejscowościach gminy Bolesławiec latarnie uliczne gasną o północy. Później do rana panują głębokie ciemności. - Gasimy światło, bo musimy oszczędzać - usprawiedliwia się wójt Leszek Dominas.

Zadłużenie gminy Bolesławiec sięga 32 proc. rocznego budżetu. W o wiele gorszej sytuacji znajduje się mnóstwo polskich gmin. - Połowa z nich nie mogłaby skorzystać z programów unijnych, bo nie mają środków na wkład własny - podkreśla poseł Krzysztof Tchorzewski z PiS-u.

- Wszystkie gminy ościenne już od dawna wyłączają nocne oświetlenie. My byliśmy ostatni - przekonuje Dominas. Ale może być jeszcze gorzej. Samorządów nie stać bowiem także na oświetlenie fragmentów dróg krajowych przebiegających w granicach ich gmin.

DEON.PL POLECA

Ministerstwo Finansów twierdzi, że jeżeli za oświetlenie dróg krajowych będzie miała płacić GDDKiA, to obetnie gminom subwencje.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"GPC": Oświetlenie zamiast oświaty
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.