"Grad jest zakładnikiem ministra finansów"

"Grad jest zakładnikiem ministra finansów"
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / psd

Sejm odrzucił w czwartek wniosek o wotum nieufności wobec ministra skarbu Aleksandra Grada. Według PO, to bardzo dobry minister, a wniosek miał przyczyny polityczne. PiS uważa natomiast, że "koalicja bardziej dba o swoje stołki niż o interes Skarbu Państwa".

Za przyjęciem wniosku głosowało 191 posłów, 243 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Żeby Sejm wyraził wotum nieufności wobec ministra, za przyjęciem wniosku musiałoby zagłosować co najmniej 231 posłów.

Wiceszefowa klubu PO Małgorzata Kidawa-Błońska oceniła po głosowaniu, że jedyną dobrą stroną wniosku o wotum nieufności wobec Grada było to, iż minister skarbu, który relatywnie mało jest obecny w mediach, mógł przypomnieć w Sejmie o swoich osiągnięciach.

Skrytykowała jednocześnie opozycję, że wnioskuje o odwołanie kolejnych ministrów jedynie z przyczyn politycznych. "Aleksander Grad jest bardzo dobrym ministrem. Opozycja najwidoczniej nie ma pomysłu ani na merytoryczną dyskusję, ani na kampanię wyborczą. To jest trochę takie chuligaństwo, można powiedzieć - zabiera się czas premierowi, ministrom" - zaznaczyła Kidawa-Błońska.

Wiceprzewodnicząca klubu PO spodziewa się, iż opozycja będzie składała kolejne wnioski o odwołanie ministrów rządu Donalda Tuska. "Należy spokojnie czekać, na pewno niedługo dowiemy się, że kolejny minister będzie miał okazję mówić w Sejmie o swoich sukcesach" - powiedziała Kidawa-Błońska.

Eugeniusz Kłopotek (PSL) powiedział PAP po głosowaniu, że było ono "zgodne z przewidywaniami", bo koalicja rządowa "broni swoich ministrów". "Na razie widać, że pan premier w tym składzie gabinetu chce dotrwać do końca i poddać się osądowi wyborców i to być może jest najlepsze rozwiązanie" - powiedział.

Także wiceprezes PiS Beata Szydło powiedziała, że do przewidzenia było, iż nie uda się odwołać Grada. "Koalicja bardziej dba o swoje stołki niż o interes Skarbu Państwa. To szkoda, ale szkoda dla polskiej gospodarki" - zaznaczyła Szydło w rozmowie z PAP.

Wiceszefowa PiS odniosła się też do zarzutów polityków PO, że wniosek o odwołanie ministra skarbu był źle przygotowany. "To pokazuje, że polityka i chęć uprawiania PR-u, dbającego głównie o wizerunek własnej partii już przesłania wszystko, bo akurat wniosek PiS w sprawie odwołania ministra skarbu był - uważam - bardzo dobrze przygotowany merytorycznie" - powiedziała Szydło.

"Było tam bardzo dużo konkretów, opinii eksperckich. Warto, żeby minister przeczytał uzasadnienie, bo być może jego spojrzenie na pełnienie swojej funkcji w tej chwili byłoby inne" - dodała.

Poseł SLD Sławomir Kopyciński ocenił z kolei, że minister Grad jest "zakładnikiem ministra finansów Jacka Rostowskiego". "Rostowski wydał mu polecenie prywatyzacji i pan minister Grad to robi, chcąc ratować zapisy budżetowe. Szybka prywatyzacja to jednak zła prywatyzacja. Kiedy prywatyzuje się szybko, prywatyzuje się źle" - powiedział Kopyciński PAP.

Jak zaznaczył, Sojusz nie jest przeciwnikiem prywatyzacji, ale - dodał - w tej sprawie "trzeba myśleć w perspektywie przyszłych pokoleń, a nie tylko w perspektywie jednej kadencji". "Cóż, pan minister Grad pasuje do całego tego rządu - kruk krukowi oka nie wykole" - dodał Kopyciński.

Rzecznik klubu PJN Lucjan Karasiewicz podkreślił, że jego klub głosował za odwołaniem ministra skarbu. Jak mówił, co prawda Grad nie jest najgorszym ministrem obecnego rządu, ale nie jest też jego "gwiazdą". "Minister skarbu powinien być skuteczny w prywatyzowaniu. Minister Grad nie jest skuteczny, a prywatyzuje tylko nasze skarby rodowe w postaci banków, KGHM, Lotosu" - powiedział poseł PJN.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Grad jest zakładnikiem ministra finansów"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.