Harcerze obchodzą Dzień Myśli Braterskiej

Harcerze obchodzą Dzień Myśli Braterskiej
(fot. Arcadiuš / flickr.com / CC BY 2.0)
PAP / mh

W piątek harcerze na całym świecie obchodzą Dzień Myśli Braterskiej; w Warszawie z tej okazji będą m.in. śpiewać pieśni harcerskie na Placu Zamkowym i zorganizują akcję w metrze.

Dzień Myśli Braterskiej to święto przyjaźni; co roku w tym dniu skauci spotykają się, organizują zbiórki pieniędzy na działalność harcerską na całym świecie oraz wspólnie działają na rzecz ważnych spraw społecznych - poinformował Związek Harcerstwa Polskiego na swojej stronie internetowej.
Jak powiedziała PAP rzeczniczka ZHP podharcmistrz Agata Grzywacz, każda jednostka obchodzi Dzień Myśli Braterskiej na swój sposób; skauci składają sobie życzenia, przesyłają kartki z pozdrowieniami, organizują spotkania i akcje na ulicach miast.
"Bardzo popularna jest akcja na Facebooku, która polega na zamieszczaniu na profilu zdjęć w mundurze skauta. Wzięło w niej udział już ponad 13 tys. harcerzy" - poinformowała Grzywacz.
W Warszawie harcerze ze Związku Harcerzy Rzeczpospolitej zorganizują dwie skoordynowane akcje dla skautów ze wszystkich organizacji. Będą one miały na celu m.in. promocję harcerstwa. "Chcemy pokazać, że harcerstwo nie jest nudną organizacją, ale że my także potrafimy się dobrze bawić i zrobić coś fajnego" - poinformował ZHR w komunikacie przesłanym PAP.
Na godz. 17 na Placu Zamkowym zaplanowany został flash mob; uczestnicy będą podzieleni na dziesięć grup, które spotkają się w wyznaczonych miejscach dookoła placu. Punktualnie o 17 grupa muzyczna ma wyruszyć w kierunku Kolumny Zygmunta rozpoczynając piosenkę; wraz z rozpoczęciem refrenu na plac mają wybiec grupy skautów włączając się do śpiewania. Po zaśpiewaniu dwóch piosenek wszyscy uczestnicy mają utworzyć krąg i odśpiewać "Bratnie słowo".
Drugą akcją jest gra w metrze, która polegać ma na spotkaniu innych skautów i udokumentowaniu tego. Zgodnie z założeniami gry, wygra ją ten, kto w piątek w godz. 18-20 zrobi sobie najwięcej zdjęć z innymi harcerzami.
Aby wziąć udział w akcjach należy wcześniej zarejestrować się na stronie ZHR (http://dmb.301.zhr.pl) lub na Facebooku (http://facebook.com/szukajcieprzyjaciol.
Od 2009 roku każdy Dzień Myśli Braterskiej skupia się na tematyce jednego z Millenijnych Celów Rozwoju (MCR) Organizacji Narodów Zjednoczonych. MCR to zestaw ośmiu celów, które składają się na projekt poprawy warunków społecznych i gospodarczych na całym świecie. Realizowane będą do 2015 r.
W tym roku harcerze skupią się na tematyce zdrowia matek i najmłodszych dzieci. Będą propagować poprawę warunków leczenia i jego dostępności, ponieważ matki i noworodki reprezentują dobrobyt społeczeństwa i jego potencjał na przyszłość - podaje ZHP.
"Jeżeli chodzi o ZHP, to nasza działalność w tym zakresie polega na edukacji harcerzy. Propozycje MCR służą nam do poszerzania wiedzy w dziedzinie, którą obejmują. Zadaniem skautów jest promowanie tych tematów wśród swoich kolegów. Chodzi o uświadomienie problemu" - powiedziała rzeczniczka.
Dzień Myśli Braterskiej obchodzony jest na całym świecie z okazji urodzin założyciela skautingu, sir Roberta Baden-Powella (1857-1941) i jego żony Olave Baden-Powell (1889-1977).
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Harcerze obchodzą Dzień Myśli Braterskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.