Hołownia planuje startować w wyborach. "Ludzie pragną nowej opowieści"

Hołownia planuje startować w wyborach. "Ludzie pragną nowej opowieści"
(fot. Filip Ćwik)

Szymon Hołownia zamierza ogłosić start w wyborach prezydenckich. Taką informację podaje najnowszy "Newsweek", w którym opublikowano obszerny artykuł o planach publicysty.

Okładka najnowszego wydania tygodnika nie pozostawia cienia wątpliwości - "Kandydat Hołownia". W środku znajdziemy artykuł Renaty Grochal, w którym czytamy, że Hołownia przygotowuje kampanię, ma już gotowy sztab i jego szefa. To potwierdza doniesienia pojawiające się od kilku tygodni w mediach, choć sam Hołownia jeszcze oficjalnego ogłoszenia decyzji nie dokonał.

W rozmowie z "Newsweekiem" wpada w wyraźnie bardziej zdecydowany ton. "Myślę o starcie w wyborach prezydenckich, bo uważam te wybory za bardzo ważne dla Polski" - mówi "Newsweekowi" Hołownia "Idą trudne czasy. Za chwilę mit sukcesu gospodarczego będzie testowany, bo idzie spowolnienie. Przed nami ważne wyzwania klimatyczne. Potrzebny jest prezydent, który będzie zwornikiem wspólnoty i sprawi, że Polska będzie domem dla wyborców PiS i PO. Żeby mogli toczyć swoje spory, ale nie musieli się wykrwawiać. W tak trudnych czasach trzeba wywrócić stolik i zaproponować nowe rozdanie" - dodaje. O wejściu w politykę myśli od narodzin córki dwa lata temu.

Publicysta zlecił dziesiątki badań, z których wynika, że Polacy oczekują zmiany, bo męczy ich konflikt PiS-Platforma.

"Ludzie są zmęczeni konfliktem, pragną nowej opowieści. Ja też jej pragnę, bo od 20 lat głosuję na mniejsze zło. Ale nie wszyscy mają tyle determinacji co ja i przestają chodzić na wybory" - mówi dziennikarz i działacz społeczny. Wyraża nadzieję, że alternatywny projekt polityczny może powtórzyć sukces taki jak ten Wołodymyra Zełenskiego, obecnego prezydenta Ukrainy, który wcześniej był aktorem i komikiem, czy Zuzany Čaputovej ze Słowacji.

"Na Słowacji jedno konkretne wydarzenie, czyli śmierć dziennikarza śledczego Jána Kuciaka, wywołało lawinę, która zakończyła się wyborem Zuzany Čaputovej. W Polsce na szczęście takiego dramatycznego wydarzenia nie było, ale to, co jest wspólne dla wielu krajów, to zmęczenie niemocą, układem politycznym i partiami, które tkwią w miejscu i przekonują elektorat, że może wybrać między złym a bardziej złym" - mówi w "Newsweeku" Michał Kobosko, były dziennikarz, który ma stanowić centralną postać w kampanii Hołowni.

Pojawiły się już nawet plotki o finansowaniu kampanii prezydenckiej, ale Szymon Hołownia się od nich odcina, twierdząc, że pieniądze chciałby zebrać w ramach zbiórki publicznej. Wierzy, że można wygrać wybory bez wielkich pieniędzy czy wsparcia partii.

"W najbliższych tygodniach Hołownia zamierza ogłosić start w wyborach prezydenckich. Może to zrobić jeszcze w grudniu, żeby wyprzedzić duże partie, które w styczniu ogłoszą swoich kandydatów" - pisze Renata Grochal. Zobaczymy jak rozwinie się sytuacja.

Redaktor i publicysta DEON.pl, pracuje nad doktoratem z metafizyki na UJ, współpracuje z Magazynem Kontakt, pisze również w "Tygodniku Powszechnym"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Szymon Hołownia
19,44 zł
29,90 zł

Odkryj to, co ma sens

Hołownia nie należy do tych, co "patrzą na prawo, patrzą na lewo. A patrząc - widzą wszystko oddzielnie, że dom..., że Stasiek..., że koń..., że drzewo...". Hołownia pisze o bezdomnych,...

Skomentuj artykuł

Hołownia planuje startować w wyborach. "Ludzie pragną nowej opowieści"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.