IMGW ostrzega przed burzami z gradem w górach i upałami na zachodzie kraju

IMGW ostrzega przed burzami z gradem w górach i upałami na zachodzie kraju
(fot. depositphotos.com)
PAP / df

IMGW wydał w środę ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym deszczem z burzami w górach. Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują dla pasm górskich w woj. podkarpackim, śląskim i małopolskim. Alert pierwszego stopnia dotyczy gór w województwach dolnośląskim i opolskim.

Ostrzeżenia przed burzami z gradem obowiązują w południowych powiatach województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, opolskiego i dolnośląskiego. Jak podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej mogą one występować głównie na obszarach górskich i podgórskich. Zagrożeniem pierwszego stopnia objęte są Sudety, drugi stopień obowiązuje w Beskidach, Tatrach i Bieszczadach.

Największym zagrożeniem według IMGW mogą być intensywne opady deszczu do 40 mm. Podzcas burz wiatr może wiać w porywach do 70 km/h.

Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrażających zdrowiu i życiu.

DEON.PL POLECA

IMGW ostrzega również przed upałami, które mogą wystąpić przede wszystkim na zachodzie kraju. Temperatur powyżej 30 stopni Celsjusza należy spodziewać się w woj. zachodniopomorskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku, w woj. łódzkim, Opolskim, na Śląsku, w woj. Świętokrzyskim i w Małopolsce. Tam obowiązują alerty drugiego stopnia (w trzystopniowej, rosnącej skali).

Ostrzeżenia drugiego stopnia wydano również dla zachodnich powiatów woj. podkarpackiego, a dla pozostałych - pierwszego. Również na zachodzie Mazowsza obowiązują alerty pierwszego stopnia przed upałami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

IMGW ostrzega przed burzami z gradem w górach i upałami na zachodzie kraju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.