"Izby pamięci" sekretarza Edwarda Gierka

"Izby pamięci" sekretarza Edwarda Gierka
(fot. poland.gov.pl)
PAP / wab

Promocja dokonań zmarłego niespełna 9 lat temu byłego I sekretarza PZPR, wspieranie publikacji na jego temat, tworzenie poświęconych mu lokalnych "izb pamięci - takie cele stawia sobie mająca powstać w Sosnowcu fundacja pod nazwą Instytut Edwarda Gierka.

Wśród inicjatorów powołania fundacji są m.in. współpracownicy Gierka z lat 70., lewicowi parlamentarzyści i samorządowcy.

W lipcu ubiegłego roku, podczas rocznicowych uroczystości przy grobie Gierka, przedstawiciele tego środowiska obiecali, że na 10. rocznicę jego śmierci (w 2011 r.) doprowadzą do utworzenia Izby Pamięci Edwarda Gierka, która może być zaczątkiem poświęconego mu muzeum. Powołanie Instytutu to również krok w tym kierunku.

- Wszystkie dokumenty związane z powołaniem Instytutu, m.in. projekt statutu fundacji, są już gotowe. W czwartek zamierzamy dopełnić formalności u notariusza, a następnie złożymy wniosek o rejestrację w Krajowym Rejestrze Sądowym - powiedział reprezentujący nowotworzoną fundację Paweł Wojtusiak.

Inne zamierzenia Instytutu to pomoc finansowa dla młodych naukowców - zwłaszcza tych publikujących prace dotyczące Edwarda Gierka oraz lat 70., a także promocja "idei opiekuńczego państwa dobrobytu", społecznej gospodarki rynkowej oraz "postępowych idei społecznych i gospodarczych".

Pierwszą inicjatywą tworzącego się Instytutu będzie w najbliższą sobotę w Sosnowcu konferencja naukowa, poświęcona dekadzie lat 70., zatytułowana "Dekada Gierka na tle PRL". Wezmą w niej udział m.in. b. szef zespołu doradców I sekretarza KC PZPR, jeden z założycieli fundacji prof. Paweł Bożyk, a także m.in. prof. Andrzej Karpiński i syn Edwarda Gierka, eurodeputowany prof. Adam Gierek.

Edward Gierek urodził się w 1913 r. w Sosnowcu, zmarł w 2001 r. w Cieszynie, w latach 1970-1980 był I sekretarzem KC PZPR. Za jego rządów, w pierwszej połowie lat 70., w Polsce nastąpił szybki wzrost gospodarczy okupiony zadłużeniem zewnętrznym kraju. W drugiej połowie rozpoczął się kryzys gospodarczy, który doprowadził m.in. do odsunięcia go od władzy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Izby pamięci" sekretarza Edwarda Gierka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.