Jaka prognoza na kolejne dni? Ubiegłej nocy -30 stopni w Suwałkach, a mróz jeszcze z nami zostanie

Jaka prognoza na kolejne dni? Ubiegłej nocy -30 stopni w Suwałkach, a mróz jeszcze z nami zostanie
fot. PAP/Darek Delmanowicz

Jaka będzie pogoda w kraju? Kiedy minie mróz? Kiedy możemy spodziewać się ocieplenia?

Minus 23,5 stopnia Celsjusza w Gołdapi (warmińsko-mazurskie) i 23 st. w Suwałkach (Podlaskie), to według pomiarów z godz. 3.00 w niedzielę najniższa temperatura na północnym wschodzie kraju - podał IMGW w komunikacie alarmującym o silnym mrozie do -25 st.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w nocy ostrzeżenie dla powiatów augustowskiego, sejneńskiego, sokólskiego i suwalskiego oraz miasta Suwałki w woj. podlaskim oraz powiatów bartoszyckiego, ełckiego, giżyckiego, gołdapskiego, kętrzyńskiego, oleckiego i węgorzewskiego w woj. warmińsko-mazurskim.

Na tym terenie o godz. 3.00 temperatura wynosiła od -24 do 21 stopni Celsjusza - (Gołdap -23,5 st., Kętrzyn -22,0 st., Olecko -20,9 st.) a w woj. podlaskim od -23 do -21 st., (Suwałki -23,0 st., Rożanystok -22,9 st.) - podał IMGW.

"W ciągu najbliższych godzin, czyli do rana lokalnie mogą wystąpić spadki temperatury do około -25 st." - poinformował dyżurny synoptyk Instytutu.

DEON.PL POLECA

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegało w sobotę, że temperatura może spaść w nocy z soboty na niedzielę nawet do minus 25 st. IMGW ostrzegało przed silnym mrozem, intensywnymi opadami śniegu oraz zawiejami i zamieciami śnieżnymi.

Najsilniejszy mróz w Polsce zgodnie z wcześniejszymi prognozami Instytutu może wystąpić w części Podlasia oraz Podkarpacia.

Jaka będzie pogoda w kolejne dni? 

Jak informuje IMGW, nad Europą przeważają układy wysokiego ciśnienia, jedynie południowa oraz częściowo środkowa i północna Europa znajduje się pod wpływem niżów z układami frontów atmosferycznych.

Ciśnienie w południe, w Warszawie, wyniesie 1009 hPa i będzie rosło. Polska znajduje się w zasięgu słabego wyżu, w mroźnej arktycznej masie powietrza.

W niedzielę w ciągu dnia na północy kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, na pozostałym obszarze umiarkowane i duże. Głównie na południu kraju, miejscami słabe opady śniegu.

Temperatura maksymalna od -15 stopni Celsjusza na północnym wschodzie, około -12 st. w centrum, do -3 st., -2 st. na krańcach północno zachodnich. Wiatr na ogół słaby, z kierunków północnych. Wysoko w górach wiatr w porywach do 60 km/h, może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy z niedzieli na poniedziałek zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie miejscami na południowym wschodzie duże i tam słabe opady śniegu. Lokalnie mgła marznąca i ograniczająca widzialność do 300 m.

Temperatura minimalna od -23 st. na północnym wschodzie, około -17 st. w centrum, do -7 st. na krańcach północno-zachodnich. Wiatr przeważnie słaby, zmienny.

W poniedziałek w ciągu dnia zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami na zachodzie i południu kraju opady śniegu.

Temperatura maksymalna od -14 st. na północnym wschodzie, około -9 st. w centrum, do -1 st., 0 st. na krańcach zachodnich kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie zachodni i północno-zachodni, a na pozostałym obszarze, południowy i południowo-zachodni.

W niedzielę w Warszawie zachmurzenie duże, po południu i pod wieczór większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Rano niewykluczone słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna około -12 st. Wiatr słaby, z kierunków północnych.

W nocy w Warszawie na ogół pogodnie. Temperatura minimalna około -17 st. Wiatr słaby, północno-zachodni i zachodni.

W poniedziałek w dzień w stolicy zachmurzenie umiarkowane i duże. Temperatura maksymalna około -12 st. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich.

Suwałki najzimniejszym miejscem ostatniej nocy

Minus 24,1 stopnia C, a przy gruncie nawet minus 32 stopnie - takie najniższe temperatury zanotowali synoptycy w nocy z soboty na niedzielę w Suwałkach (Podlaskie). To najniższe tej zimy temperatury w regionie - poinformowała PAP Magdalena Pękala z Biura Prognoz IMiGW w Białymstoku.

Według najnowszych pomiarów, w Różanymstoku było minus 23,1 stopnia C, w Białymstoku było minus 22,5 stopnia C. W całym województwie temperatura była poniżej minus 15 stopni.

Pękala poinformowała, że stacje w Białystoku i Suwałkach gdzie mierzony jest opad zanotowały, że w Białymstoku spało 17cm świeżego śniegu, w Suwałkach 7 cm. Po sobotnich intensywnych opadach śniegu pokrywa śnieżna w Białymstoku wynosi 33 cm, w Suwałkach 19 cm.

Synoptycy informują, że mroźne będą dwie najbliższe noce w regionie. W nocy z niedzieli na poniedziałek temperatura powietrza może spaść nawet do minus 25 stopni C.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku poinformowała, że drogi krajowej w regionie są przejezdne, nawierzchnia na nich jest czarna i mokra, ale ze względu na niską temperaturę miejscami są śliskie, a niska temperatura utrudnia usunięcie tej śliskości. Nigdzie nie ma utrudnień w ruchu. Także policja poinformowała w niedzielę, że nie odnotowano poważniejszych zdarzeń drogowych. Także strażacy ocenili, że noc minęła spokojnie.

Źródło: PAP / ml

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Heller

Każde dobro i zło rodzi się z myśli. To myśl zmienia świat – z moralnie neutralnego w przeniknięty wartościami.  Michał Heller

Wszystko, co istnieje w świecie, musi podlegać prawom logiki. Z wyjątkiem ludzkich myśli. Człowiek...

Skomentuj artykuł

Jaka prognoza na kolejne dni? Ubiegłej nocy -30 stopni w Suwałkach, a mróz jeszcze z nami zostanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.