Jarosław Gowin ministrem sprawiedliwości?

Jarosław Gowin ministrem sprawiedliwości?
Jarosław Gowin dostał propozycję objęcia funkcji ministra sprawiedliwości i zgodził się ją przyjąć. (fot. PAP/Tomasz Gzell)
8 lat temu
PAP / slo

Poseł PO Jarosław Gowin dostał propozycję objęcia funkcji ministra sprawiedliwości i zgodził się ją przyjąć - wynika z nieoficjalnych informacji PAP uzyskanych w środę wieczorem z klubu PO.

Według informacji PAP Gowin dostał tę propozycję, bo "jest zwolennikiem radykalnych reform, a poza tym nie jest prawnikiem, więc nie wiąże go lojalność wobec żadnej z prawniczych korporacji".

Usprawnienie wymiaru sprawiedliwości to jeden z postulatów programu wyborczego PO. Ma mu służyć m.in. skrócenie o jedną trzecią czasu postępowań sądowych i zmiana struktur organizacyjnych sądów. PO proponowała, aby sądami kierowali dyrektorzy wybrani spośród specjalistów z zakresu zarządzania instytucjami publicznymi, finansów publicznych, prowadzenia inwestycji i gospodarowania mieniem Skarbu Państwa. Prezesi sądów mieliby się koncentrować na kierowaniu działalnością orzeczniczą i pracą z sędziami.

Jak informują źródła PAP, Gowin miał dostać ofertę już dwa tygodnie temu. To kolejny polityk, po nowym szefie klubu PO Rafale Grupińskim, bliski Grzegorzowi Schetynie, który po wyborach dostał prestiżową propozycję od Donalda Tuska.

Według informacji PAP ze źródeł w kierownictwie PO funkcję ministra obrony może zachować Tomasz Siemoniak, nauki - Barbara Kudrycka, a Sławomir Nowak ma zostać ministrem transportu. Ministrem kultury pozostanie najprawdopodobniej Bogdan Zdrojewski - informują źródła PAP.

Z pracą w rządzie ma pożegnać się minister edukacji Katarzyna Hall, według "Gazety Wyborczej" miałaby ją zastąpić obecna wiceminister w tym resorcie Krystyna Szumilas. Media podają też, że szefem resortu spraw wewnętrznych (wydzielonego z MSWiA) ma zostać Jacek Cichocki, który dotychczas odpowiadał za służby specjalne w Kancelarii Premiera. Według "Newsweeka" oprócz Cichockiego na to stanowisko pod uwagę brany jest także obecny wiceszef resortu Adam Rapacki.

"Newsweek" wymienia rozważanych przez premiera kandydatów na ministra skarbu. Mieliby to być: obecny szef resortu Aleksander Grad (choć deklarował on, że nie będzie dalej kierował tym resortem), obecny wiceminister Mikołaj Budzanowski lub poseł PO Tadeusz Aziewicz.

W czwartek rano, w przeddzień sejmowego expose, premier Donald Tusk ma się spotkać z prezydentem Bronisławem Komorowskim, aby przedstawić mu skład nowego rządu. Niektórzy politycy PO oczekują, że po tym spotkaniu także opinia publiczna pozna nazwiska przyszłych ministrów.

Zaprzysiężenie rządu odbędzie się w piątek o godz. 10 w Pałacu Prezydenckim; potem w Sejmie premier wygłosi expose, a po debacie posłowie będą głosować nad wotum zaufania dla rządu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jarosław Gowin ministrem sprawiedliwości?
Komentarze (2)
F
Fakirek
19 listopada 2011, 13:22
Dzisiaj każdy urzędnik w sądzie, który codziennie taszczy stosy akt, ciągnie całe wózki nimi wyładowane i codziennie nawleka dratwę na igłę by te akta szyć, musi ukończyć studia wyższe. Przy tak wykwalifikowanej kadrze urzędniczej kwalifikacje ministra to przecież już sprawa drugorzędna.http://fakirek.blogspot.com/2011/11/pose-gowin-i-temida.htmlFakirek
Y
yyhumjim]
16 listopada 2011, 22:11
Tak, czy inaczej, sprawidliwość będzie po naszej, czyli ich stronie!

Skomentuj artykuł

Jarosław Gowin ministrem sprawiedliwości?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.