Jarosław Gowin odrzuca wnioski sędziów

Jarosław Gowin odrzuca wnioski sędziów
(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / drr

Wnioski sędziów ze zniesionych sądów rejonowych, o przeniesienie w stan spoczynku, zostały przeze mnie w znacznej większości rozpatrzone negatywnie - powiedział dziennikarzom w poniedziałek minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

- Myślę, że wszyscy w Polsce są zbulwersowani faktem, że 35-letni sędzia z dwuletnim stażem pracy chce przez resztę życia dostawać pieniądze za nic - mówił w Krakowie dziennikarzom Gowin.

Z początkiem roku 79 najmniejszych sądów rejonowych zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Reorganizację krytykują środowiska sędziowskie i samorządowe; przepisy, na podstawie których reforma została dokonana, zaskarżono też do Trybunału Konstytucyjnego. Wielu sędziów ze zniesionych sądów złożyło wnioski o przeniesienie w stan spoczynku lub odwołało się od decyzji o przeniesieniu do większych jednostek.

Minister poinformował, że spośród nadesłanych wniosków na palcach jednej ręki można policzyć te, które pochodzą od sędziów będących w wieku uprawniającym do przejścia w stan spoczynku. - Wyrażałem zgodę w paru przypadkach, tam gdzie sędziowie mieli odpowiedni wiek, aby przejść w stan spoczynku; wnioski od osób młodszych bezwzględnie i ze stuprocentowym przekonaniem odrzucałem - powiedział Gowin.

- Krajowa Rada Sądownictwa i ogromna większość sędziów uważa, że składanie przez młodych sędziów wniosków o przejście w stan spoczynku, czyli o otrzymywanie dożywotniej emerytury w wysokości stu procent wynagrodzenia, urąga godności zawodu sędziego - zaznaczył minister i dodał, że jego stanowisko w tej kwestii jest zbieżne z opinią KRS.

DEON.PL POLECA

Według Prawa o ustroju sądów powszechnych sędzia może być przeniesiony w stan spoczynku nie tylko po osiągnięciu odpowiedniego wieku określonego w ustawie, ale też, na wniosek Ministra Sprawiedliwości, m.in. "w razie zmiany ustroju sądów lub zmiany granic okręgów sądowych, jeżeli nie został przeniesiony do innego sądu".

Zgodnie z procedurą w przypadku zmiany granicy okręgów sądowych tylko minister może wystąpić do KRS z wnioskiem o przeniesienie w stan spoczynku. Dlatego - jak w ub. tygodniu poinformowała KRS - 22 wnioski sędziów o przeniesienie ich w stan spoczynku, które trafiły bezpośrednio do Rady, zostały przekazane do MS.

Rzeczniczka resortu Patrycja Loose informowała wówczas, że każdy z tych wniosków zostanie przeanalizowany, ale najprawdopodobniej nie będą one przekazywane do dalszej procedury, jeśli "dotyczą osób w wieku nieupoważniającym do przejścia w stan spoczynku i są motywowane wyłącznie reorganizacją".

Łącznie do resortu sprawiedliwości trafiło w ostatnich tygodniach blisko 100 wniosków w sprawie przejścia sędziów w stan spoczynku, niektóre są jeszcze rozpatrywane. Jak już wcześniej informowała Loose, minister postanowił jednak w większości nie przekazywać wniosków do rozpoznania KRS.

Od kilku tygodni także do Sądu Najwyższego wpływają odwołania sędziów od decyzji ministra sprawiedliwości w sprawie przeniesienia sędziego ze zniesionego sądu na inne miejsce służbowe - czyli do sąsiedniego, większego sądu. SN otrzymał już ponad 220 takich odwołań i najprawdopodobniej będzie rozpoznawał je w lutym. - Wierzę, że Sąd Najwyższy będzie kierował się dobrem wymiaru sprawiedliwości - powiedział w poniedziałek Gowin.

Głównym celem przeprowadzonej od nowego roku reorganizacji sądów rejonowych - jak wskazywał resort sprawiedliwości - jest doprowadzenie do bardziej zrównoważonego obciążenia pracą sędziów. W 79 małych sądach rejonowych połączonych z innymi orzekało ponad 550 sędziów.

W Sejmie trwają natomiast prace nad obywatelskim projektem ustawy o okręgach sądowych, który - w przypadku uchwalenia - przywróciłby dotychczasową strukturę sądów rejonowych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jarosław Gowin odrzuca wnioski sędziów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.