Jarosław Kaczyński spotka się z Matteo Salvinim 9 stycznia w Warszawie

Jarosław Kaczyński  spotka się z Matteo Salvinim 9 stycznia w Warszawie
(fot. Ministero dell'interno [CC BY 3.0 it] Wikimedia Commons // Piotr Drabik (CC BY 2.0) / flickr.com)
PAP / kk

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek potwierdziła, że 9 stycznia w Warszawie prezes PiS Jarosław Kaczyński spotka się z szefem MSW Włoch, wicepremierem Matteo Salvinim. Dodała, że rozmowy mają dotyczyć "spraw interesujących dla obydwu stron".

O planowanym spotkaniu jako pierwsza poinformowała w czwartek włoska "La Repubblica". Według gazety celem spotkania jest zainicjowanie sojuszu przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

W rozmowie z PAP rzeczniczka PiS potwierdziła informacje dotyczące spotkania. "Tematem rozmów - sprawy interesujące dla obydwu stron - zarówno polskiej, jak i włoskiej" - powiedziała. Nie potwierdziła jednocześnie, że rozmowy dotyczyć mają tematów związanych z wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Podróż Salviniego do Polski, pierwsza od chwili objęcia przez niego funkcji w rządzie w czerwcu zeszłego roku, nie została jeszcze oficjalnie zapowiedziana w Rzymie.

Lewicowy włoski dziennik podał, że zorganizowanie spotkania z prezesem PiS nie było łatwe; aby do niego doszło, do Warszawy dwa razy udała się z poufną misją delegacja Ligi, której liderem jest Matteo Salvini. Przypomina się zarazem, że szef włoskiego MSW uważany jest za "zbyt bliskiego przyjaciela Moskwy".

Według gazety, podróż przywódcy Ligi do Warszawy będzie miała też charakter gospodarczy. W tym kontekście przypomina się, że w Polsce siedziby ma 3500 włoskich firm.

Ale cel tej wizyty - zaznacza gazeta - jest przede wszystkim polityczny i ma związek z majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego oraz możliwością powołania wspólnej grupy, w której znalazłyby się PiS oraz Liga i inne siły prawicy. Obaj liderzy - dodaje - "mówią tym samym językiem w kwestii zamknięcia granic przed napływem migracyjnym".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jarosław Kaczyński spotka się z Matteo Salvinim 9 stycznia w Warszawie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.