Jest nowy dyrektor biura lustracyjnego IPN

Jest nowy dyrektor biura lustracyjnego IPN
"Rzeczpospolita" / PAP / slo

Prok. Edyta Karolak pokieruje biurem lustracyjnym Instytutu Pamięci Narodowej. Nominację wręczył jej, na wniosek szefa IPN, prokurator generalny Andrzej Seremet - ustaliła "Rzeczpospolita".

Jeśli idzie o realizację zadań ustawowych na pewno nic się nie zmieni; mamy nadzieję na przyspieszenie prac - mówi Karolak. W 2012 r. do sądów trafiło 136 wniosków o wszczęcie postępowań lustracyjnych. - To duża liczba spraw - ocenia.

Główne zadania biura to: sprawdzanie prawdziwości oświadczeń lustracyjnych osób publicznych i występowanie do sądów w przypadku podejrzenia ich o dokonanie "kłamstwa lustracyjnego".

Pierwszym szefem biura powołanym za prezesury Janusza Kurtyki w 2007 r. był prok. Jacek Wygoda. I choć przed katastrofą smoleńską uzgodniono z prokuratorem generalnym jego następcę, to po 10 kwietnia 2010 r. nie doszło do nominacji i do tej pory p.o. dyrektora był Wygoda.

- W sprawach kadrowych szukamy porozumienia z prokuratorem generalnym, chociaż nie jest tajemnicą, że różnimy się w wizji przyszłości pionu prokuratorskiego w Instytucie - mówi prezes IPN Łukasz Kamiński. Szef Instytutu był przeciwnikiem przeniesienia śledczych IPN do prokuratury powszechnej, a takie rozwiązanie postulował Seremet.

Więcej na http://www.rp.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jest nowy dyrektor biura lustracyjnego IPN
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.