Jutro mianowanie gen. dyw. M. Różańskiego

Jutro mianowanie gen. dyw. M. Różańskiego
(fot. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego)
PAP / rj

We wtorek prezydent Bronisław Komorowski mianuje na dowódcę generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Mirosława Różańskiego. Obejmie on stanowisko 30 czerwca - poinformowało w poniedziałek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

- 9 czerwca 2015 r. o godz. 10 w Pałacu Prezydenckim z udziałem Prezydenta RP odbędzie się uroczystość mianowania nowego dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych. Z dniem 30 czerwca br. stanowisko to obejmie gen. dyw. Mirosław Różański - podano w komunikacie BBN.

Podczas tej samej uroczystości obecny dowódca generalny gen. broni pilot Lech Majewski odbierze akt zwalniający ze stanowiska z dniem 30 czerwca. To właśnie tego dnia Majewski skończy 63 lata i zgodnie z prawem będzie musiał przejść w stan spoczynku. Tymi okolicznościami w komunikacie BBN uzasadniono uruchomienie przez prezydenta Komorowskiego procedury mianowania nowego dowódcy generalnego.

Z nieoficjalnych informacji PAP z otoczenia prezydenta wynika, że Bronisław Komorowski spotkał się z Różańskim w ostatnią środę. W rozmowie uczestniczył wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak oraz szef BBN Stanisław Koziej.

53-letni gen. Różański jest współtwórcą Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, które działa od początku 2014 r. i powstało z połączenia istniejących wcześniej oddzielnych dowództw sił lądowych, morskich, powietrznych i specjalnych.

W 2013 r. Różański był pełnomocnikiem szefa MON do spraw wdrożenia reformy systemu dowodzenia wojskiem, a następnie szefem grupy organizacyjnej dowództwa generalnego.

W nowym dowództwie Różański nie objął żadnego stanowiska, lecz przeszedł do pionu uzbrojenia MON, gdzie przez ostatnie kilkanaście miesięcy był radcą-koordynatorem i bliskim współpracownikiem odpowiedzialnego za zakupy wiceministra Czesława Mroczka. W przeszłości m.in. kierował Departamentem Strategii i Planowania Obronnego MON oraz dowodził dywizją kawalerii pancernej w Żaganiu i dwukrotnie brygadą zmechanizowaną w Międzyrzeczu.

Zgodnie z konstytucją prezydent mianuje szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz dowódców rodzajów sił zbrojnych (w obecnym systemie dowodzenia są to: dowódca generalny i operacyjny). Dowódcy generalnemu podlega obecnie ok. 85 tys. żołnierzy w niemal 100-tys. wojsku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jutro mianowanie gen. dyw. M. Różańskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.