Referendum musi zostać ogłoszone do 13 VII

Referendum musi zostać ogłoszone do 13 VII
(fot. shutterstock.com)
6 lat temu
PAP / rj

Postanowienie prezydenta ws. zarządzenia referendum ogólnokrajowego musi zostać ogłoszone w Dzienniku Ustaw najpóźniej 13 lipca; wówczas formalnie ruszy kampania referendalna oraz terminy przewidziane w kalendarzu referendalnym.

Prezydent Bronisław Komorowski zaproponował referendum ws. JOW-ów, finansowania partii politycznych oraz zasady dotyczącej prawa podatkowego na 6 września.

Postanowienie prezydenta w Dzienniku Ustaw najwcześniej mogło zostać opublikowane w poniedziałek, 8 czerwca; ostatni możliwy termin ogłoszenia to poniedziałek 13 lipca - powiedziała PAP sekretarz PKW Beata Tokaj. Chodzi o terminy określone w ustawie o referendum ogólnokrajowym (referendum może się odbyć najpóźniej 90. dnia od ogłoszenia postanowienia w tej sprawie), a także wynikające z kalendarza referendalnego.

W niedzielę 6 września, Polacy będą mieli możliwość odpowiedzi na trzy pytania. Po pierwsze czy są za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu; po drugie - czy są za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa; oraz po trzecie - czy opowiadają się za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika.

Akt głosowania poprzedzi kampania referendalna, która rozpocznie się z dniem ogłoszenia postanowienia o zarządzeniu referendum w Dzienniku Ustaw. Podobnie jak przy wyborach, w przypadku referendum obowiązuje cisza wyborcza - kampania referendalna zakończy się 24 godziny przed dniem głosowania, czyli o północy z piątku 4 września na sobotę 5 września. W sobotę i do godz. 22 w niedzielę nie będzie można m.in. rozdawać ulotek, organizować manifestacji czy zwoływać zgromadzeń związanych z referendum. Nie będzie też można publikować sondaży przewidujących zachowania głosujących.

Podmioty uczestniczące w kampanii referendalnej finansują ją ze środków własnych. Nie ma też obowiązku wcześniejszej rejestracji komitetów podmiotów, które w kampanii biorą udział, nie ma limitów wydatków oraz obowiązku sprawozdawczego.

Oprócz osobistego głosowania w referendum ogólnokrajowym można też głosować za granicą, korespondencyjnie i przez pełnomocnika.

Prezydent Komorowski zapowiedział zwrócenie się z wnioskiem ws. referendum w poniedziałek 11 maja, dzień po pierwszej turze wyborów prezydenckich, w której minimalnie przegrał z kandydatem PiS Andrzejem Dudą.

Komorowski uzasadniał złożenie wniosku tym, że ponad 20-proc. poparcie dla Pawła Kukiza - kandydata, który za jeden ze sztandarowych postulatów ma wprowadzenie JOW-ów - to ważny sygnał mówiący "o oczekiwaniu liczącej się części opinii publicznej na zmiany dotyczące relacji między obywatelem a państwem i wzmocnienia mechanizmów, które pozwalają obywatelom wpływać bezpośrednio na bieg spraw w Polsce".

21 maja Senat wyraził zgodę na zarządzenie przez prezydenta Komorowskiego referendum ogólnokrajowego.

Zgodnie z art. 125 konstytucji, wynik referendum ogólnokrajowego jest wiążący, jeżeli wzięła w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Referendum musi zostać ogłoszone do 13 VII
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.