Kaczyński: Taki rozwój nie ma żadnych szans

Kaczyński: Taki rozwój nie ma żadnych szans
(fot. PAP/Jakub Kamiński)
PAP / drr

- Możliwość rozwoju Polski poprzez obniżanie kosztów pracy skończyła się, to jest droga donikąd; musimy znaleźć inne źródła polskiego rozwoju - powiedział w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W środę w Sejmie Kaczyński spotkał się z przewodniczącym NSZZ "Solidarność" Piotrem Dudą i przedstawicielami wszystkich regionów i branż związku. W trakcie spotkania zdecydowano, że PiS oraz Solidarność powołają wspólny zespół roboczy, który ma m.in. konsultować projekty ustaw.

DEON.PL POLECADuda podkreślił na konferencji prasowej, że powołanie zespołu roboczego jest bardzo ważne. - Dużo projektów ustaw jest przygotowywanych ze strony PiS, także Solidarność przygotowała w ostatnim okresie czasu projekty: m.in. zmianę ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, zmianę ustawy dotyczącą umów śmieciowych i agencji pracy tymczasowej - zaznaczył.

Szef NSZZ "S" ocenił, że środowe spotkanie, "pomoże związkowi zawodowemu Solidarność, pomoże PiS przed zbliżającym się kongresem, aby wpisać w ramy programu bardzo ważne sprawy społeczno-pracownicze" - podkreślił.

Duda przekonywał też, że Solidarność stara się negocjować z rządem kwestie społeczno-gospodarcze, ale - jak mówił - rząd nie chce rozmawiać, tylko informuje o swoich działaniach.

Kaczyński był pytany na konferencji prasowej, czy PiS poprze pomysł strajku generalnego, który ma zorganizować Solidarność.

- Czeka nas jeszcze rozmowa dotycząca sprzeciwu wobec władzy, którą mamy dzisiaj, bo to jest rzeczywiście władza bardzo, ale to bardzo słabej jakości, fatalna. Jesteśmy otwarci na to co jest zgodne z prawem obywatelskim i na to co ma zmierzać ku temu, żeby spróbować wymusić pewne korekty działania - powiedział prezes PiS.

Kaczyński przypomniał, że w programie PiS jest wyraźnie podkreślone, że likwidacja dorobku cywilizacyjnego, jakim jest prawo pracy, to jest "cofanie się polskiej cywilizacji, które jest niesłychanie groźne". - W ramach systemu liberalnego nie da się niczego utrzymywać, bo tylko i wyłącznie liczy się interes bardzo wąskiej grupy najbogatszej - podkreślił.

Podczas posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", które odbędzie się w dniach 19-20 czerwca w Gorzowie Wielkopolskim, zapadną decyzje ws. form protestów planowanych na wrzesień - poinformował w środę rzecznik "S" Marek Lewandowski. Według niego bardziej prawdopodobne jest to, że we wrześniu w Warszawie odbędzie się kilkudniowa akcja protestacyjna niż strajk w zakładach pracy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kaczyński: Taki rozwój nie ma żadnych szans
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.