Kaczyński: w Polsce jest pełna demokracja

Kaczyński: w Polsce jest pełna demokracja
(fot. PAP / Wojciech Pacewicz)
3 lata temu
PAP / ml

W Polsce jest pełna demokracja, możliwe, że najlepsza ze wszystkich w Europie - powiedział we wtorek w Białej Podlaskiej prezes PiS Jarosław Kaczyński. Odniósł się w ten sposób do poniedziałkowej wypowiedzi kandydata na prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Dziennikarz TVN24 pytał prezesa PiS, jak skomentuje to, że Macron nazwał go "przyjacielem i sojusznikiem" liderki Frontu Narodowego Marine Le Pen, stawiając go w jednym szeregu z premierem Węgier Viktorem Orbanem i rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem; wskazywali, że to "bardzo mocne słowa prawdopodobnie przyszłego prezydenta Francji".
"W Polsce jest pełna demokracja, możliwe, że najlepsza ze wszystkich w Europie" - odpowiedział Jarosław Kaczyński.
Kandydat na prezydenta Francji Emmanuel Macron uznał w poniedziałek Jarosława Kaczyńskiego za "przyjaciela i sojusznika" swej rywalki, przywódczyni Frontu Narodowego Marine Le Pen, stawiając go w jednym szeregu z premierem Węgier Viktorem Orbanem i rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.
"Znacie przyjaciół i sojuszników pani Le Pen. To reżimy panów Orbana, Kaczyńskiego i Putina. To nie są ustroje otwartej i wolnej demokracji. Codziennie łamane są tam liczne swobody, a wraz z nimi nasze zasady" - powiedział Macron na wiecu w Paryżu.
Wcześniej Macron, w opublikowanym w wywiadzie dla dziennika "Voix du Nord" powiedział, że jeśli zostanie prezydentem opowie się za sankcjami UE wobec Polski, która "naruszyła wszystkie zasady Unii".
Macron udzielił wywiadu po spotkaniu w Amiens ze strajkującymi pracownikami zakładów Whirlpool, które zostaną zamknięte ze względu na przeniesienie produkcji do Łodzi.
Według poniedziałkowego badania Instytutu OpinionWay na Macrona zagłosowałoby dziś 61 proc., a na Le Pen 39 proc. wyborców. W piątek sondaż tego instytutu dawał Macronowi 59 proc. głosów, a Le Pen 41 proc.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kaczyński: w Polsce jest pełna demokracja
Komentarze (13)
Oriana Bianka
Oriana Bianka
4 maja 2017, 19:35
Czy można nauczyć kogoś posługiwania się widelcem nie wypowiadając ani jednego słowa? Można.  Niestety bez znajomości języków obcych nie można być poważnym dyplomatą.  MSZ w odpowiedzi na krytyczne słowa Emmanuela Macrona wystosowało oświadczenie w języku angielskim, w którym roi się od błędów. W oficjalnym piśmie popełniono błędy gramatyczne i zastosowano polski szyk zdania w anglojęzycznym tekście,  ewidentnie tłumaczono z użyciem Google Translatora.   Wstyd! 
KM
Katarzyna Michalska
6 maja 2017, 22:48
Który tekst?
AB
Aleksander Borowski
4 maja 2017, 14:20
W Polsce jest taka demokracja bez praworządności,jak po zwyciesstwie wyborczym NSDAP w Niemczech.Zwycieska partia ma mancat suwerena,ale ignoruje istniejącą konsstytucję.Ile razy Pan A.Duda złamał Konstytucję?Promotor pana A.D twierdzi ,że 3 w ciągu roku. Co zrobił minidter Szyszko ,gdy Pańseowa Rada Ochrony Przyrody krytykowowała ycinkę w Puszczy B.- odwolal ją.Oto demokracja.
R
ro.jarromir.cu797
3 maja 2017, 11:48
Przykro mi to mówić, bo nie chciałbym nikogo obrazić, ale to co się mówi o obecnej sytuacji w Polsce i o obecnie rządzących nie tylko już dawno przekroczyło granice zdrowego rozsądku, a często zahacza wręcz o niezrównoważenie psychiczne. I dotyczy to nie tylko niektórych zwykłych ludzi, ale także części tzw. elit. Przykre jest to, że żyjemy w czasach w których wszystko przejdzie. Ludzie wylewają z siebie pokłady jadu i nienawiści, opowiadają rzeczy zupełnie oderwane od rzeczywistości często knajackim językiem i nie tylko się tego nie wstydzą, ale oczekują że będą słuchani i podziwiani.  Co do pojęcia demokracji, to zanim coś się na ten temat powie, warto zerknąć do słownika czy encyklopedii. Wszystkie obiektywne cechy demokracji są w Polsce zachowane na wysokim poziomie, często wyższym niż (w niektórych kwestiach) w wielu krajach zachodnich. Ale jakie to ma znaczenie skoro część polskich polityków i dziennikarzy otwarła sezon polowań na Polskę pod hasłem "demokracja to my, a oni to dyktatatura". Trudno mieć potem pretensje do tych polityków zagranicznych, którym ta fraza pasuje w bieżącej grze politycznej, albo którzy są po prostu ignorantami, co nie jest w dzisiejszych czasach wcale takie rzadkie. 
Janusz Podkamienny
Janusz Podkamienny
3 maja 2017, 11:01
Przed trzydziestu laty, też była demokracja zwana socjalistyczną. teraz mamy demokrację nazywaną suwerena, a obydwie definiowane są jako - demokracja ludowa. W skrócie - brak demokracji.
3 maja 2017, 14:24
Trafne. Mamy też małego dyktatorka, który nie umie zrobić zakupów, nie ma prawa jazdy, nie zna języków, i jest takim wioskowym ciemnogrodzkim wodusiem .. (czyli głuptakiem).
Oriana Bianka
Oriana Bianka
3 maja 2017, 00:16
Nauczyliśmy Francuzów jeść widelcem, to nie dziwmy się, że teraz nam serwują żabę.
KM
Katarzyna Michalska
3 maja 2017, 00:28
Kiedy otóż postanowiłaś przejrzeć na oczy?
3 maja 2017, 14:20
Sreio Pani uważa, że nauczyliśmy Fracuzów używać widelca?
WDR .
WDR .
2 maja 2017, 20:30
Macron atakuje Polaków jak Hitler Żydzów. Każdy faszysta, który chce zdobyć władzę musi znaleźć sobie wroga. Macron, facet którego polecał nam Tusk.
3 maja 2017, 14:22
Macron to wg. pańskiego małego rozumku faszysta. A Le Pen to wspaniała, miła kobieta pałna troski o ludzi? Pan się badał ostatnio? Czy to może permanentny stan?
KM
Katarzyna Michalska
6 maja 2017, 22:43
WDR prawdopodobnie ma to pytanie dokładnie tam, gdzie mieć powinien:  otóż w odbycie. 
2 maja 2017, 20:19
Jarosław Kaczyński powinien się zatrudnić w rządowej telewizji i tam prowadzić program humoru i satyry. W odróżnieniu od Jana Pietrzaka, nawet nieźle mu to wychodzi.

Skomentuj artykuł

Kaczyński: w Polsce jest pełna demokracja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.