Kaczyński zgłasza trzy postulaty do rządu

Kaczyński zgłasza trzy postulaty do rządu
(fot. PAP/Marcin Bielecki)
PAP / psd

Odbudowa przemysłu, wsparcie dla polskich rodzin oraz uruchomienie programu mieszkaniowego - to postulaty wobec rządu premier Ewy Kopacz, które przedstawił w sobotę na konferencji przed stocznią szczecińską prezes PiS Jarosław Kaczyński.

"Pani premier mówi, że chce być blisko Polaków. Gdyby Platforma Obywatelska była blisko Polaków, to ta stocznia z cała pewnością by pracowała. Tu pracowałyby tysiące ludzi, dalsze tysiące w przedsiębiorstwach kooperujących" - mówił przed stocznią Kaczyński. Zaznaczył, że chce zapytać premier, czy jest gotowa podjąć odbudowę stoczni, i nie tylko samej stoczni, ale całego przemysłu. "Proponuję, by ta sprawa znalazła się w centrum uwagi i pracy, i wysiłku tego gabinetu, by ta praca została podjęta już teraz i żeby to nie były tylko kolejne deklaracje" - mówił szef Prawa i Sprawiedliwości.

Prezes PiS apelował też o wsparcie dla polskich rodzin. Wyjaśnił, że PiS ma propozycję, by na drugie i każde kolejne dziecko "rodzina średnio zarabiająca lub nieco lepiej niż średnio zarabiająca, i ta biedniejsza, dostawała 500 zł; a jeżeli chodzi o rodziny biedniejsze - to od pierwszego dziecka 500 zł miesięcznie". Podkreślił, że zdaje sobie sprawę, że jest to duży wysiłek finansowy, ale nie ma w Polsce dzisiaj ważniejszej sprawy jak pomoc dla rodzin.

Dodał, że można część tych wydatków sfinansować z unijnych pieniędzy.

Kolejną sprawa poruszoną przez lidera PiS była polityka mieszkaniowa. Kaczyński przypomniał, że PiS już kilka lat temu proponowało "wielki program mieszkaniowy dla ludzi średnio i mniej zarabiających", ale został on odrzucony przez Platformę. "Uważamy, że interesy społeczne są ważniejsze i dlatego proponujemy podjęcie tego programu" - powiedział.

Tłumaczył, że program "polega na tym, że państwo wnosi do tego przedsięwzięcia działki za darmo i za kredyty bankowe, a rokowanie w sprawie tych kredytów przeprowadza państwo, buduje się mieszkania, których ceny za metr są nieporównanie niższe od cen niż te deweloperskie, a następnie wynajmuje się je tzw. metodą austriacką - (...) razem z wykupowaniem. To co się płaci za wynajem, jest częścią raty za to mieszkania i to może trwać wiele lat - mówił.

Wcześniej Kaczyński złożył kwiaty pod tablicą przy głównej bramie stoczni, upamiętniającą robotników, którzy zginęli w grudniu 1970 r. Prezes PiS przyjechał do Szczecina, by wziąć udział w popołudniowej konwencji wyborczej tego ugrupowania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kaczyński zgłasza trzy postulaty do rządu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.