Klub PiS - nowe twarze posłów, naukowcy

Klub PiS - nowe twarze posłów, naukowcy
(fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz)
Anna Staszkiewicz, Tomasz Grodecki / PAP / slo

Większość dotychczasowych posłów PiS, a także wielu nowych znajdzie się w przyszłym klubie PiS. Nowicjusze to m.in. przedstawiciele świata nauki oraz bliscy ofiar katastrofy smoleńskiej. Do klubu PiS wraca b. szef CBA Mariusz Kamiński. Zabraknie w nim m.in. Karola Karskiego.

Wszystko wskazuje na to, że nie zmieni się dotychczasowy szef klubu - Mariusz Błaszczak; na wicemarszałka Sejmu PiS zapewne znów rekomenduje Marka Kuchcińskiego. - Będziemy jeszcze o tym dyskutować na posiedzeniu komitetu politycznego, ale rzecz wydaje się dosyć oczywista" - mówił we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Większość posłów poprzedniej kadencji będzie kontynuowała swoją pracę w nowym Sejmie. W klubie pojawi się jednak dużo nowych twarzy.

Kierownictwo PiS wielokrotnie podkreślało potrzebę zasilenia klubu parlamentarnego przez fachowców, dotychczas niezwiązanych z partią. Na listach PiS osoby ze świata nauki otrzymały w tym roku kilka "jedynek". Większości z nich udało się dostać do Sejmu, choć zazwyczaj uzyskiwali słabsze wyniki niż uplasowani niżej politycy PiS.

Do Senatu z PiS weszły wdowa po senatorze Stanisławie Zającu - Alicja (w Krośnie) i Beata Gosiewska - wdowa po Przemysławie Gosiewskim (w Kielcach).

W klubie znajdzie się też reprezentacja b. funkcjonariuszy CBA. W ławach poselskich zasiądzie b. szef CBA Mariusz Kamiński ("dwójka" na liście warszawskiej) i - ostatni w Kielcach - "funkcjonariusz pod przykryciem" Tomasz Kaczmarek, bardziej znany jako "Agent Tomek". Do Sejmu - mimo wysokich miejsc na listach - nie weszli m.in. b. zastępca szefa Biura Ernest Bejda i Maciej Wąsik oraz dyrektor Zarządu Operacji Regionalnych - Martin Bożek.

Posłem został pierwszy na liście w Wałbrzychu b. szef innej służby specjalnej - Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - Bogdan Święczkowski. Parlamentarzystą będzie też b. prokurator krajowy Dariusz Barski, który startował z Łodzi.

Do Sejmu z podwarszawskiej listy PiS wszedł Ludwik Dorn. Ale nie wiadomo, czy będzie członkiem klubu PiS. Polityk, który odszedł z partii kilka lat temu, od niedawna ponownie współpracuje z klubem PiS, choć do niego nie należy.

Ciekawostką jest, że w nowym klubie PiS zasiądzie dwóch posłów o nazwisku Ziobro. 22-letni student Jan Ziobro z europosłem (oprócz nazwiska) nie ma nic wspólnego. Do Sejmu wejdzie jako poseł ziemi tarnowskiej.

Drugi Ziobro to dotychczasowy radny Sejmiku Podkarpackiego - Kazimierz. Było o nim głośno, gdy na wiosnę tego roku rozesłał do swoich kolegów radnych mejla rojącego się od błędów i inwektyw.

Do Sejmu VII kadencji nie dostało się ponad 20 dotychczasowych posłów tej partii: Karol Karski, Anna Sikora, Kazimierz Smoliński, Zbigniew Kozak, Marzenna Drab, Antoni Błądek, Aleksander Chłopek, Daniela Chrapkiewicz, Andrzej Ćwierz, Jerzy Gosiewski, Krystyna Grabicka, Kazimierz Gwiazdowski, Jarosław Jagiełło, Grzegorz Janik, Dariusz Kaczanowski, Wojciech Kossakowski, Bogusław Kowalski, Marek Kwitek, Jan Bury, Krzysztof Maciejewski, Mirosława Masłowska, Kazimierz Matuszny, Henryk Młynarczyk, Halina Olendzka, Andrzej Pająk, Nelli Rokita, Monika Ryniak, Krzysztof Sońta, Piotr Stanke, Adam Śnieżek, Krzysztof Tołwiński, Teresa Wargocka, Waldemar Wiązowski, Tadeusz Wita, Sławomir Worach, Waldemar Wrona.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Klub PiS - nowe twarze posłów, naukowcy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.