Komisja o poprawkach do ustawy o prezesie IPN

Komisja o poprawkach do ustawy o prezesie IPN
Komisja o poprawkach do ustawy o prezesie IPN (fot. ipn.gov.pl/logo)
PAP / ad

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zarekomendowała w czwartek posłom odrzucenie senackiej poprawki do ustawy o IPN ws. wyboru nowego prezesa tej instytucji w przypadku śmierci poprzedniego.

Formalne uregulowanie kwestii następcy prezesa IPN stało się konieczne w związku ze śmiercią w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem szefa IPN Janusza Kurtyki.

Zgodnie z ustawą, w przypadku śmierci urzędującego prezesa IPN jego obowiązki przejmie jeden z jego zastępców, wskazany przez marszałka Sejmu. Zastępca prezesa będzie pełnić jego obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowo wybranego prezesa. Nowela zakłada też wprowadzenie obowiązkowego wyboru przez urzędującego prezesa od jednego do trzech swoich zastępców (wcześniej prezes mógł, ale nie musiał powołać nie więcej niż trzech zastępców).

Przeciw podpisaniu tej nowelizacji opowiadali się przedstawicieli PiS i współpracownicy zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, którzy argumentowali, że Komorowski powinien uszanować jego wolę i skierować nowelizację do Trybunału Konstytucyjnego. Komorowski - jak mówił - "nie znalazł żadnego powodu, dla którego mielibyśmy się obawiać niekonstytucyjności nowelizacji".

DEON.PL POLECA

Wcześniej Kolegium IPN ogłosiło konkurs na nowego prezesa Instytutu. Podpisana przez Komorowskiego nowela odbiera Kolegium prawo do rozpisania takiego konkursu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Komisja o poprawkach do ustawy o prezesie IPN
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.