Komisja śledcza ws. śmierci Blidy przyjęła raport

Komisja śledcza ws. śmierci Blidy przyjęła raport
Członkowie komisji śledczej wyjaśniającej okoliczności śmierci Barbary Blidy (fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / psd

Komisja śledcza badająca okoliczności śmierci Barbary Blidy przyjęła we wtorek raport końcowy ze swych trzyipółrocznych prac. Stanowisko komisji poparli posłowie PO, PSL i SLD, przeciwko było dwoje posłów PiS. Do tekstu nie wprowadzono poważniejszych poprawek.

Możliwe, że jeszcze w sierpniu przewodniczący komisji Ryszard Kalisz (SLD) przedstawi końcowe sprawozdanie - zawierające raport i zapowiadane zdanie odrębne posłów PiS - na plenarnym posiedzeniu Sejmu.

Według głównych wniosków i rekomendacji zawartych w przyjętym raporcie były premier Jarosław Kaczyński i były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powinni stanąć przed Trybunałem Stanu, a b. szef ABW Bogdan Święczkowski i b. wiceszef tej Agencji Grzegorz Ocieczek - usłyszeć zarzuty karne. "Program polityczny PiS tworzył warunki do nieposzanowania godności wielu ludzi przez przyjmowanie dogmatu ich winy" - głosi raport.

Wcześniej - przed przegłosowaniem całości raportu - komisja od poniedziałku rozpatrywała 157 poprawek do jego tekstu zgłoszonych przez posłów. Najwięcej poprawek - aż 102 - złożyli posłowie PiS Anna Zalewska i Wojciech Szarama. Zdecydowana większość z tych poprawek została przez komisję odrzucona, w tym także te postulujące wykreślenie z raportu rekomendacji dotyczących odpowiedzialności Kaczyńskiego i Ziobry przed Trybunałem Stanu.

Przeciw większości poprawek PiS zgodnie głosowali członkowie komisji z PO, SLD i PSL. Jedynie w przypadku postulatu PiS dotyczącego wykreślenia z raportu wniosku o TS dla J. Kaczyńskiego od głosu wstrzymał się przedstawiciel PSL Tadeusz Sławecki. - Analizowałem różne opinie prawne, różniły się one i nie miałem pełnej jasności w tej kwestii - powiedział PAP Sławecki, odnosząc się do kwestii wstrzymania się od głosu podczas rozpatrywania tej poprawki.

Komisja przyjęła natomiast ponad 50 zmian w tekście, zaproponowanych przez posłów SLD, PO i PSL - większość z nich miała jednak charakter precyzujący i redakcyjny. Jedna z ważniejszych - autorstwa PSL - uzupełniła wnioski komisji o zalecenie doprecyzowania przepisów odnoszących się do stosowania aresztów, w szczególności do przypadków tzw. aresztu wydobywczego.

Przyjęty we wtorek raport nosi nazwę "stanowiska komisji". W najbliższym czasie uzyska on ostateczną formę, gdy sekretariat komisji naniesie na treść dokumentu poprawki, jakie przyjęli posłowie. Wówczas członkowie komisji będą mieli prawo zgłosić swoje zdanie odrębne do uchwalonego stanowiska.

Wiadomo już, że posłowie Szarama i Zalewska złożą wspólne zdanie odrębne, oparte na nieprzyjętych przez komisję poprawkach. Z tego co wiadomo o planowanym zdaniu odrębnym PiS, będzie ono krytykować plan stawiania przed Trybunałem Stanu Kaczyńskiego i Ziobry, a z jego treści wynikać będzie, że organa państwa: prokuratura, ABW, premier i minister sprawiedliwości działali zgodnie z prawem i w granicach swoich uprawnień.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Komisja śledcza ws. śmierci Blidy przyjęła raport
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.