Komorowski: Będą ekspertyzy ws. wyborów

Komorowski: Będą ekspertyzy ws. wyborów
Bronisław Komorowski wystąpi o ekspertyzy konstytucjonalistów, gdyż w jego opinii, jest sprzeczność przy jednoczesnym zastosowaniu dwóch przepisów specjalnych (fot. PAP/Paweł Kula)
PAP / drr

Pełniący obowiązki głowy państwa marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zapowiedział, że wystąpi o ekspertyzy konstytucjonalistów w sprawie przepisów ustawy zasadniczej dotyczących przeprowadzenia przyspieszonych wyborów prezydenckich i wprowadzenia stanu nadzwyczajnego.

Ogłoszenie obecnie stanu nadzwyczajnego, jakim jest stan klęski żywiołowej, miałoby wpływ na kwestię wyborów prezydenckich.

Zgodnie z konstytucją bowiem po wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego, w okresie jego trwania oraz 90 dni po jego zakończeniu, nie można przeprowadzać wyborów, w tym prezydenckich; gdyby więc ogłoszony zostałby stan nadzwyczajny, wybory prezydenckie nie mogłyby się w zarządzonym terminie 20 czerwca.

Konstytucja stanowi jednak, że przyspieszone wybory prezydenckie muszą się odbyć w ciągu 60 dni po opróżnieniu urzędu prezydenckiego - zatem w obecnej sytuacji - po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego w katastrofie samolotowej 10 kwietnia pod Smoleńskiem - wybory muszą odbyć się najpóźniej w czerwcu.

- Zawsze musi obowiązywać zasada, że po pierwsze interes obywateli, a dopiero potem interes polityków. Interes obywateli to także ustabilizowanie sytuacji politycznej w kraju - podkreślił Komorowski na środowej konferencji prasowej w Sejmie.

Jak dodał, wystąpi o ekspertyzy konstytucjonalistów, ponieważ - w jego opinii - "jest sprzeczność przy zastosowaniu jednocześnie dwóch przepisów specjalnych w konstytucji, które były dyktowane chęcią obrony demokracji i praw opozycji".

Według niego, tak bowiem "trzeba zrozumieć przepis ograniczający do 60 dni możliwość wypełniania obowiązków prezydenta przez marszałka Sejmu". - Taka sama intencja była w wypadku wprowadzenia stanu nadzwyczajnego czy stanu klęski żywiołowej, z czym wiążą się ograniczenia praw obywatelskich i nieprzeprowadzanie wyborów - mówił Komorowski.

- Jest tu sprzeczność i oczekuję, że ekspertyzy konstytucjonalistów wskażą, który z tych przepisów nadzwyczajnych ma większą wagę i co to oznacza w przypadku zdarzenia się tych dwóch szczególnych przypadków jednocześnie - dodał marszałek.

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, w przypadku śmierci prezydenta marszałek Sejmu wyznacza datę wyborów na dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Komorowski: Będą ekspertyzy ws. wyborów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.