Komorowski odwołał Marka Sawickiego

Komorowski odwołał Marka Sawickiego
(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / im

Prezydent Bronisław Komorowski odwołał w czwartek Marka Sawickiego (PSL) z funkcji ministra rolnictwa i rozwoju wsi - poinformowała PAP Kancelaria Prezydenta.

Sawicki złożył dymisję w związku z tzw. taśmami PSL, na których szef kółek rolniczych Władysław Serafin rozmawiał z b. prezesem Agencji Rynku Rolnego Władysławem Łukasikiem na temat możliwych nieprawidłowości w instytucjach związanych z resortem rolnictwa. Premier Donald Tusk przyjął tę dymisję i zapowiedział, że nie będzie śpieszył się z powołaniem następcy Sawickiego.

Kandydatem Stronnictwa na następcę Sawickiego jest obecny wiceszef sejmowej komisji rolnictwa Stanisław Kalemba. Prezes PSL Waldemar Pawlak ma przedstawić tę kandydaturę premierowi jeszcze w czwartek.

Kalemba oświadczył, że jeśli obejmie resort, najpierw będzie chciał poznać wyniki kontroli dotyczące ewentualnych nieprawidłowości wokół ministerstwa, a dopiero później podejmować decyzje personalne. Kandydat na ministra rolnictwa zdradził, że ma pomysł na spółkę Elewarr należącą do Agencji Rynku Rolnego. Informacje o nieprawidłowościach w niej były jednym z powodów, które doprowadziły do dymisji poprzedniego szefa resortu rolnictwa Marka Sawickiego. Według Kalemby przedsiębiorstwo to powinno zostać sprywatyzowane, ale poprzez wykup grup producentów i rolników.

Rozmowy Serafina z Łukasikiem ujawnił "Puls Biznesu". W efekcie ujawnionej przez media rozmowy prokuratura wszczęła postępowanie sprawdzające, a CBA skierowało do Prokuratury Generalnej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa m.in. ws. nadzoru Agencji Rynku Rolnego nad podległymi jej spółkami. Pilną kontrolę dotyczącą prawidłowości sprawowania nadzoru właścicielskiego przez ARR zlecił też były już minister rolnictwa Marek Sawicki.

DEON.PL POLECA

Przed kilkoma dniami Departament Kontroli i Nadzoru Kancelarii Premiera rozpoczął kontrolę w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która dotyczy weryfikacji informacji o potencjalnych nieprawidłowościach w Agencji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Komorowski odwołał Marka Sawickiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.