Komorowski podał trzy daty jesiennych wyborów

Komorowski podał trzy daty jesiennych wyborów
(fot. PAP/Paweł Supernak )
PAP / slo

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział w środę, że w najbliższych dniach ogłosi termin jesiennych wyborów parlamentarnych. Jak podkreślił, w grę wchodzą trzy niedziele października - 11, 18 lub 25.

Komorowski podkreślił w rozmowie z dziennikarzami w Berlinie, że ma jeszcze trochę czasu na wyznaczenie daty wyborów parlamentarnych. - W najbliższych dniach ogłoszę termin wyborów - dodał.

Zapewnił, że "będzie on tak wybrany, by nie przeciążać PKW, która będzie miała trochę pracy w związku z referendum" zaplanowanym na 6 września.

Zgodnie z konstytucją wybory do Sejmu i Senatu zarządza prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu, wyznaczając wybory na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu.

Kadencja obecnego parlamentu rozpoczęła się 8 listopada 2011 roku. Zatem zgodnie z prawem formalnie możliwa byłaby jeszcze jedna data wyborów - praktycznie nieprawdopodobna - 1 listopada.

Prezydent elekt Andrzej Duda obejmie urząd prezydenta po złożeniu przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym, w dniu, w którym upływa obecna pięcioletnia kadencja głowy państwa, czyli 6 sierpnia. W 2010 r. po wygranej drugiej turze wyborów prezydenckich Bronisław Komorowski przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym złożył 6 sierpnia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Komorowski podał trzy daty jesiennych wyborów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.