Wybory parlamentarne 25 października

Wybory parlamentarne 25 października
(fot. PAP/Marcin Obara)
PAP / pk

Wybory parlamentarne odbędą się 25 października - ogłosił w piątek prezydent Bronisław Komorowski. Ta data pozwoli PKW "gładko" przejść od przeprowadzenia referendum do działań związanych z wyborami - uzasadnił. Komorowski poinformował też, że nie będzie kandydował w tych wyborach.

Prezydent poinformował, że podpisał postanowienie o zarządzeniu wyborów parlamentarnych. Ocenił, że wybór daty 25 października "to chyba nie jest wielkie zaskoczenie, bo tak naprawdę były do wyboru trzy niedziele październikowe". Kancelaria Prezydenta wcześniej informowała, że możliwe daty wyborów parlamentarnych to 11, 18 i 25 października.

- Uzasadnienie jest proste - to jest data, która pozwala stosunkowo gładko przejść Państwowej Komisji Wyborczej od ostatecznego zliczania głosów oddanych w referendum do działalności związanej z wyborami parlamentarnymi - powiedział prezydent.

Ogólnokrajowe referendum dot. jednomandatowych okręgów wyborczych, finansowania partii politycznych i zasady dotyczącej rozstrzygania spraw podatkowych odbędzie się 6 września.

Prezydent zaznaczył, że o swojej decyzji poinformował premier Ewę Kopacz, a także marszałków Sejmu i Senatu Małgorzatę Kidawę-Błońską i Bogdana Borusewicza. - Liczę, że przekażą tę informację także klubom - dodał prezydent. - Data wyborów ma istotne znaczenie z punktu widzenia także i funkcjonowania rządu i podejmowanych przez ten rząd decyzji - podkreślił prezydent.

DEON.PL POLECA

Komorowski oświadczył także, że nie będzie kandydował w wyborach parlamentarnych. - Absolutnie nie biorę pod uwagę możliwości kandydowania w tych wyborach, ani do Sejmu, ani do Senatu, co oznacza, że będę pełnił bardzo ważną funkcję byłego prezydenta - powiedział.

Zapowiedział też, że "po zakończeniu misji prezydenckiej", czyli najwcześniej 6 sierpnia, zamierza złożyć wniosek do sądu o rejestrację instytutu Bronisława Komorowskiego, działającego na prawach fundacji. 6 sierpnia odbędzie się zaprzysiężenie Andrzej Dudy.

Po opublikowaniu postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów w Dzienniku Ustaw - najpóźniej piątego dnia od zarządzenia wyborów - formalnie ruszy kampania wyborcza.

Zgodnie z konstytucją wybory parlamentarne zarządza prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Data wyborów wyznaczana jest na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji obu izb parlamentu. Pierwsze posiedzenia Sejmu VII kadencji i Senatu VIII kadencji odbyło się 8 listopada 2011 r.

Polacy w wyborach parlamentarnych wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wybory parlamentarne 25 października
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.