Komorowski wręczył nominacje do RBN

Komorowski wręczył nominacje do RBN
Komorowski wręczył nominacje do RBN (fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / ad

Pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski wręczył w czwartek w Belwederze nominacje nowym członkom Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Później Rada zebrała się na posiedzeniu, podczas którego zajmie się sytuacją powodziową.

Do Rady powołani zostali: marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, szef MSZ Radosław Sikorski, szef MON Bogdan Klich, szef MSWiA Jerzy Miller, przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski. W RBN zasiada też premier Donald Tusk, który jednak nie brał udziału w uroczystości w Belwederze i akt nominacji odbierze w innym terminie. W Radzie są również prezes PiS Jarosław Kaczyński i b. minister spraw zagranicznych Anna Fotyga, którzy nominowani byli jeszcze przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Funkcję sekretarza RBN pełni kierujący Biurem Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej.

Komorowski powiedział na uroczystości powołania RBN w nowym składzie, że będzie ona miejscem "naturalnego spotkania" rządzących i opozycji. Podziękował wszystkim, którzy przyjęli jego propozycję współtworzenia Rady: przedstawicielom rządu, ale szczególnie szefom głównych partii, które tworzą dzisiaj scenę polityczną.

"Mam nadzieję, że sprostamy razem ważnym oczekiwaniom, że normalny spór w demokracji, który się toczy w parlamencie, który toczy się w opinii publicznej, będzie uzupełniony o takie miejsce, w którym będzie więcej sposobności do tego, żeby rozmawiać o sprawach wspólnych i próbować uzyskać coś, co można określić mianem politycznego minimum w kwestiach bezpieczeństwa państwa" - powiedział Komorowski.

Dodał, że liczy na jak najlepsze efekty pracy RBN, bez względu na to, kto będzie sprawował najważniejsze funkcje w państwie.

"Sądzę, że ten mechanizm takiej stałej konsultacji, stałego przekazywania informacji w sprawach najważniejszych pozostanie i będzie służył polskiej demokracji" - mówił Komorowski. "Takie miejsce jest potrzebne nam wszystkim, jest potrzebne Polsce" - podkreślił.

Po uroczystości nominacji członków RBN odbywa się jej pierwsze posiedzenie w nowym składzie, poświęcone sytuacji powodziowej. RBN ma omówić m.in. propozycje zmian w prawie dotyczące m.in. uproszczenia wykupu gruntów pod inwestycje hydrologiczne. Komorowski zapowiadał, że będzie także zachęcał partie polityczne do przekazania pomocy finansowej dla powodzian. PO postanowiła o przekazaniu na ten cel 250 tys. złotych.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział przed posiedzeniem RBN, że powinno ono być poświęcone wyłącznie sytuacji powodziowej. "Pierwsza sprawa, którą musimy się zająć, to jest pomoc dla tych, którzy już zostali poszkodowani i dla tych, którzy pewnie jeszcze zostaną też poszkodowani przez powódź" - powiedział szef PiS dziennikarzom.

Dlatego właśnie - jak dodał - jest przekonany, że "dzisiejsza Rada powinna być poświęcona tylko tej sprawie". "Musimy się zastanowić co zrobić na przyszłość. Nie może być tak, żeby w Polsce było najmniej wody w Europie na głowę mieszkańca i jednocześnie ciągłe powodzie, często bardzo niszczące" - powiedział Kaczyński.

Art. 135 Konstytucji stanowi, że RBN jest "organem doradczym prezydenta w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa". Rada wyraża opinie dotyczące bezpieczeństwa państwa, m.in. w kwestiach: generalnych założeń bezpieczeństwa państwa, założeń i kierunków polityki zagranicznej, kierunków rozwoju Sił Zbrojnych, problemów bezpieczeństwa zewnętrznego, zagrożeń bezpieczeństwa wewnętrznego i środków ich przeciwdziałania.

Rada zwoływana jest z inicjatywy prezydenta, który ustala porządek jej obrad. Opinie Rady nie są jednak dla prezydenta wiążące. Sekretarzem Rady jest szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Za czasów prezydenta Lecha Kaczyńskiego skład Rady kilkakrotnie się zmieniał. Prezydent Kaczyński powołał RBN pod koniec grudnia 2005 r. Wtedy tworzyli ją ówcześni: premier Kazimierz Marcinkiewicz, wicepremier i szef MSWiA Ludwik Dorn, szef MON Radosław Sikorski, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Jurek i Bogdan Borusewicz oraz szef Prawa i Sprawiedliwości poseł Jarosław Kaczyński, który następnie zasiadał w niej też jako premier. W lutym 2006 r. do składu dołączył ówczesny minister spraw zagranicznych Stefan Meller.

W 2006 i 2007 r. - w wyniku kolejnych zmian w rządzie PiS - w skład rady weszli: ówczesna szefowa MSZ Anna Fotyga, ówcześni: szef MSWiA Janusz Kaczmarek, szef MON Aleksander Szczygło. Kaczmarek został z niej odwołany po utracie funkcji ministerialnej. Jesienią 2007 r. prezydent Kaczyński odwołał ze składu Rady Sikorskiego i Borusewicza.

Po wygranych przez PO wyborach parlamentarnych w 2007 r. skład Rady nie został uzupełniony o członków nowego rządu. W lutym 2008 r. z zasiadania w RBN zrezygnował Dorn.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Komorowski wręczył nominacje do RBN
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.