Kopacz, Cichocki i Palikot - nowi członkowie RBN

Kopacz, Cichocki i Palikot - nowi członkowie RBN
Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, 24 listopada 2010. (fot. prezydent.pl)
PAP / slo

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz, nowy szef MSW Jacek Cichocki i lider nowego ugrupowania w parlamencie Janusz Palikot zasiądą najprawdopodobniej w prezydenckiej Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. Zmiany te są związane z powyborczymi przetasowaniami w rządzie i parlamencie.

Oprócz Ruchu Palikota, w Sejmie po wyborach powstał nowy klub parlamentarny Solidarna Polska, utworzony przez grupę dotychczasowych posłów PiS. W związku z tym niewykluczone, że do Rady zostanie też powołany jego szef Arkadiusz Mularczyk. Działacze nowego klubu, związani politycznie z b. wiceprezesem PiS Zbigniewem Ziobrą, zapowiadają budowę nowej formacji politycznej na prawicy.

Szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek poinformowała PAP w środę, że prezydent podziękuje wszystkim osobom, które dotychczas brały udział w pracach RBN-u, a które już się w nim nie znajdą z racji powołania nowego rządu oraz zmian w składzie parlamentu po wyborach. - W kwestii powołań, prezydent będzie realizował przepisy prawa oraz honorował werdykt demokratycznych wyborów - zapowiedziała.

W Radzie nadal będą: marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, premier, szef PO Donald Tusk, wicepremier, minister gospodarki, szef PSL Waldemar Pawlak, szef BBN Stanisław Koziej, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski oraz minister obrony Tomasz Siemoniak.

DEON.PL POLECA

W czasie prezydentury Komorowskiego RBN zebrała się osiem razy, zajmując się kwestią bezpieczeństwa przewozów najważniejszych osób w państwie, stanowiskiem Polski na szczyt NATO w Lizbonie, przygotowaniami do wizyty prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa oraz bezpieczeństwem energetycznym Polski.

Rada wyraża opinie m.in. w kwestiach: założeń bezpieczeństwa państwa, kierunków polityki zagranicznej i rozwoju Sił Zbrojnych, problemów bezpieczeństwa zewnętrznego, zagrożeń bezpieczeństwa wewnętrznego i środków ich przeciwdziałania. Zwoływana jest z inicjatywy prezydenta, który ustala porządek jej obrad. Opinie Rady nie są jednak dla prezydenta wiążące. Sekretarzem Rady jest szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kopacz, Cichocki i Palikot - nowi członkowie RBN
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.