Konkurs na ostatnie miejsca na multipleksie

Konkurs na ostatnie miejsca na multipleksie
(fot. PAP/Jakub Kamiński)
PAP / mh

Kanały: społeczno-religijny, filmowy, edukacyjno-poznawczy oraz dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat chce umieścić KRRiT na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. W czwartek KRRiT ogłosiła konkurs na ostatnie cztery miejsca na MUX-1.

Jak powiedział na konferencji prasowej przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak, nowe kanały mają uzupełnić ofertę programową już dostępną na multipleksach naziemnej telewizji cyfrowej (NTC).
Na oferty nadawców Krajowa Rada czeka do 25 lutego 2013 r. Zgłosić mogą się zarówno nowi nadawcy, jak i ci, którzy już posiadają koncesje na nadawanie programu drogą satelitarną i chcą ubiegać się o jej rozszerzenie.
Szef KRRiT zaznaczył, że wszyscy z nadawców, którzy złożą swoje oferty, będą musieli spełnić te same kryteria i wszyscy będą traktowani tak samo. Jeden z warunków przyznania koncesji to możliwość dokonania przez nadawcę koniecznych inwestycji i finansowania programu.
Dotąd uruchomiono w Polsce trzy multipleksy. Zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej multipleks trzeci (MUX-3) został przeznaczony dla telewizji publicznej (TVP), drugi (MUX-2) - dla dotychczasowych, komercyjnych nadawców naziemnych, m.in. Polsatu i TVN, zaś multipleks pierwszy (MUX-1) - ostatni, który ruszył przed planowanym na lipiec 2013 r. ostatecznym wyłączeniem nadawania analogowego w Polsce - dla nowych nadawców.
Na MUX-3 nadawane są programy: TVP1, TVP2 HD, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia. Na MUX-2 dostępne są:  Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6. Na MUX-1 obecne są: TVP1 HD, TVP2, TVP Info, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV i T-TV.
Na MUX-1 programy publicznej telewizji znajdują się czasowo - zgodnie z harmonogramem wdrażania cyfrowego nadawania TVP ma je zwolnić nie później niż 27 kwietnia 2014 roku.
Cztery inne miejsca na tym multipleksie Krajowa Rada rozdysponowała w ub. roku. W zakończonym w kwietniu 2011 r. konkursie startowało 17 nadawców, zwyciężyli: Kino Polska TV, Eska TV, ATM Grupa i Stavka. W lipcu 2011 r. KRRiT poinformowała, że program Kino Polska Nostalgia (po tym, jak spółka Kino Polska TV zrezygnowała z koncesji na nadawanie) zastąpi Polo TV - program z polską muzyką.
Od decyzji KRRiT odwoływała się m.in. fundacja o. Rydzyka, która miejsca w konkursie nie zdobyła. Odwołanie zostało odrzucone przez KRRiT, a późniejsza skarga - oddalona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Fundacja złożyła skargę kasacyjną do NSA - nie została ona jeszcze rozpatrzona.
PiS: zwołać komisję z udziałem Dworaka ws. multipleksu cyfrowego
PiS chce, aby w najbliższym możliwym terminie zwołano posiedzenie sejmowej komisji administracji i cyfryzacji z udziałem szefa KRRiT Jana Dworaka i szefa MAC Michała Boniego. Tematem miałby być kolejny konkurs na miejsca na multipleksie cyfrowym.
Zwołanie posiedzenia komisji jest konieczne, by wyjaśnić doniesienia Radia Maryja, według którego "trwają rozmowy, aby w kolejnym konkursie na cyfrowym multipleksie, zamiast Telewizji Trwam, miejsce to otrzymała inna stacja o charakterze społeczno-religijnym" - dowodził poseł PiS Marcin Mastalerek w czwartek na konferencji prasowej.
Poinformował, że wniosek w tej sprawie zostanie złożony na najbliższym posiedzeniu Sejmu.
"Społeczne konsultacje, wynik akcji zbierania podpisów oraz wielotysięczne marsze w setkach polskich miast i poza granicami, w których to miliony Polaków domagały się przyznania miejsca na multipleksie, nie mają dla rządzących żadnego znaczenia - spełniają wymogi, ale niepoprawna politycznie stacja nie może otrzymać miejsca na multipleksie, a będzie ono być może przyznane stacji która jeszcze nie istnieje, nie posiada żadnego zasobu technicznego, organizacyjnego i finansowego" - napisano we wniosku posłów PiS.
Posłanka PO Iwona Śledzińska-Katarasińska powiedziała w czwartek PAP, że kryteria konkursu są identyczne dla wszystkich nadawców, a KRRiT będzie go według tych kryteriów rozstrzygała. Jak zauważyła, na razie nie wiadomo, ilu nadawców stanie do konkursu.
Jak podkreśliła, ona w trakcie trwania konkursu "nigdy w życiu" nie zwołałaby posiedzenia sejmowej komisji, bo - jak przekonywała - mogłoby dojść do ingerencji w wybór nadawcy.
"Chciałam powiedzieć posłowi Mastalerkowi, że w kompetencjach KRRiT nie są kwestie techniczne, to ma być konkurs dla nadawców, gdzie brane pod uwagę są takie kryteria, jak charakter programu, zawartość programowa, ewentualnie możliwość uiszczania opłat koncesyjnych" - powiedziała Śledzińska-Katarasińska.
W czwartek KRRiT ogłosiła konkurs na ostatnie cztery miejsca na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Chodzi o kanały: społeczno-religijny, filmowy, edukacyjno-poznawczy oraz dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Konkurs na ostatnie miejsca na multipleksie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.